Minerały dla zdrowia Twojego systemu nerwowego
PAULA • dawno temuStres, zabieganie, posiłki zjadane w biegu. Czy często zdarza Ci się zapomnieć o zrównoważonej, zdrowej diecie? Aby Twój organizm funkcjonował na optymalnym poziomie potrzebuje dostarczenia niezbędnych składników mineralnych. Niektóre z nich, takie jak związki żelaza i jodu, odgrywają szczególna rolę, gdyż zapewniają prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu nerwowego. A to podstawowa siła do zachowania zdrowia Twojego układu nerwowego.
Żelazo
Żelazo jest minerałem niezbędnym do produkcji hemoglobiny (barwnik biologiczny zawarty w czerwonych krwinkach), która umożliwia transport tlenu do całego ciała. Wszystkie Twoje komórki potrzebują tlenu do przeżycia, ale najbardziej wrażliwy na jego brak jest mózg.
Niedobór żelaza powoduje niedokrwistość oraz zmniejszoną zdolność krwi do transportu tlenu, ma przez to negatywny wpływ na rozwój mózgu (zwłaszcza przed urodzeniem i w ciągu pierwszych dwóch lat życia) i na jego czynność na każdym etapie życia człowieka. Badania wykazały, że mózg jest najbardziej narażony na niedobór żelaza w okresie dwóch pierwszych lat życia. Jeżeli niemowlę lub małe dziecko będzie otrzymywało zbyt mało żelaza, uszkodzenie mózgu i układu nerwowego, jakie w wyniku tego nastąpi, może być nieodwracalne.
U dzieci starszych z niedoborem żelaza związane jest zmniejszenie sprawności umysłowej, słabe wyniki w szkole, ospałość i brak rozwoju psychomotorycznego. Objawy te mijają, jeżeli anemia zostanie szybko zdiagnozowana i leczona. Dlatego większości kobiet oczekujących dziecka, zaleca się brać żelazo i kwas foliowy. Mleko matki nie jest zbyt bogate w ten minerał, dlatego pediatrzy często zalecają podawanie małym dzieciom suplementu żelaza, aby zwiększyć jego spożycie.
Jeśli Ty lub Twoje dziecko, jesteś apatyczna, łatwo męczysz się, jesteś zapominalska, drażliwa i nerwowa warto zrobić badanie krwi, aby sprawdzić czy nie występuje niedobór żelaza?
Jak zdobyć żelazo?
Bogatym źródłem łatwoprzyswajalnego żelaza są:
- Wątroba i podroby
- Czerwone mięso (wołowina, baranina, wieprzowina i dziczyzna)
- Drób
- Ryby
- Żółtko jaj kurzych
- Płatki śniadaniowe zawierające żelazo
Żelazo z innych pokarmów roślinnych (np. szpinak) nie jest tak dobrze przyswajalne, ponieważ niektóre substancje chemiczne (takie jak fityniany) tworzą z nimi związki. Dieta kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dzieci oraz młodzieży, powinna więc zawierać mięso, jaja i wątrobę.
Innym ważnym pierwiastkiem jest jod.
Jod
W przeszłości najczęstszą przyczyną uszkodzenia mózgu i upośledzenia umysłowego był właśnie brak jodu w pokarmach. Niedobór jodu powodował kretynizm u noworodków. Obecnie nie ma z tą chorobą problemów, gdyż sól, którą spożywamy jest jodowana.
W Republice Południowej Afryki, sól kuchenna została wzbogacona o jod wiele lat temu, co poskutkowało zmniejszeniem częstości występowania kretynizmu. Obecnie liczba osób na świecie, które są narażone na niedobór jodu, jest bardzo mała.
Jeżeli ograniczasz spożycie soli kuchennej (np. z powodu wysokiego ciśnienia krwi), staraj się jeść dużo owoców morza i ryb, lub przyjmować jod w tabletkach. Jest to bardzo ważne, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Jakie pokarmy są obfite w jod?
Są to przede wszystkim:
- Owoce morza
- Ryby
- Zielone warzywa liściaste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze