Co wywołuje trądzik różowaty? Przyczyny
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Choroby skóry są dość powszechne – często nie od razu poprawnie rozpoznajemy objawy, w związku z czym odpowiednie leczenie zostaje wdrożone zbyt późno. Dlatego warto obserwować swoją cerę i reagować natychmiast, kiedy wystąpią niepokojące zmiany. Do najczęściej spotykanych schorzeń należy trądzik różowaty. Co przyczynia się do jego powstawania? Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę?
Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim rozległym stanem zapalnym skóry, który obejmuje głównie twarz – szczególnie policzki, nos oraz brodę – jednak może pojawić się również na owłosionej skórze głowy, szyi czy dekolcie. Pierwszą oznaką jest zazwyczaj wyraźnie widoczny rumień, który w początkowej fazie choroby może zanikać i pojawiać się w kontakcie z drażniącymi czynnikami. Z czasem jednak zaczerwienienie nie ustępuje i pokrywa centralną część twarzy.
Później do zaczerwienień dołączają krosty i grudki, czasem dostrzegalne są nawet guzki. W skrajnych przypadkach trądzik różowaty prowadzi nawet do trwałych deformacji twarzy, zwłaszcza w obrębie nosa.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że choroba może przyjąć aż cztery różne postacie, które można rozróżnić na podstawie istniejących objawów:
- postać rumieniowa – mamy tutaj do czynienia z trwałym lub przejściowym zaczerwienieniem na twarzy i obrzękiem, nierzadko towarzyszy temu również uczucie pieczenia;
- postać grudkowo-krostkowa – oprócz rumienia na środku twarzy zauważalne są także wypryski w postaci grudek i krostek;
- postać przerosła – wówczas skóra staje się wyraźnie zgrubiała, a zmiany skórne przypominają guzki, które obejmują głównie nos, ale także brodę, czoło czy policzki. Nierzadko jest także stwierdzanie zapalenie mieszków włosowych;
- postać oczna – stan zapalny jest wtedy dostrzegalny na powiekach, spojówce i rogówce. Tę odmianę najtrudniej rozpoznać, ponieważ symptomy nie kojarzą się bezpośrednio z trądzikiem. Oczy są z reguły zaczerwienione i nadwrażliwe na światło, na dodatek pojawia się wrażenie, jakby w worku spojówkowym znalazło się ciało obce.
Trądzik różowaty, zwłaszcza w pierwszym stadium, często jest mylony chociażby z reakcją alergiczną. Jeśli jednak zaczerwienienie nie ustępuje bądź też pojawia się w momencie, kiedy nie mieliśmy styczności z potencjalnie szkodliwą substancją, powinno nas to zaalarmować.
Przy jakiej cerze może występować trądzik różowaty?
Nawet jeśli jak dotąd nie mieliśmy do czynienia z żadną postacią trądziku, to jednak wciąż powinniśmy mieć na uwadze typ naszej skóry. Szczególnie cera wrażliwa oraz naczynkowa mogą z czasem przeobrazić się w zaawansowaną postać trądziku różowatego.
Zwłaszcza posiadacze cery naczynkowej mogą nie od razu zauważyć, że zwykła nadwrażliwość zaczęła przekształcać się w bardziej niepokojącej objawy. Wszystko dlatego, że ta cera charakteryzuje się wyraźnie widocznymi, rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Na dodatek skóra jest niezwykle cienka i delikatna, a przez to narażona na działanie czynników środowiskowych i nie tylko. Jeśli jednak zaczerwienienie towarzyszy nam przez dłuższy czas i nie jest spowodowane np. wysiłkiem fizycznym, koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem.
Trądzik różowaty – główne przyczyny występowania
Najbardziej problematyczną kwestią w przypadku trądziku różowatego jest fakt, że wciąż nie jest znana dokładna przyczyna występowania tej choroby. Istnieją przesłanki świadczące o tym, że duże znaczenie ma uwarunkowanie genetyczne, a także niektóre schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze.
Wyróżnić możemy natomiast liczne czynniki, które bezpośrednio przyczyniają się do zaostrzania objawów trądziku różowatego. Są to m.in.:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
- korzystanie z basenów (chlorowana woda), saun oraz solariów;
- wahania temperatury, szczególnie zimą;
- kontakt z niektórymi środkami chemicznymi bądź też nieprawidłowo dobranymi kosmetykami;
- ostre przyprawy w potrawach;
- nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów;
- duży stres;
- zaburzenia cyklu miesiączkowego; przyjmowanie niektórych leków, w tym środków antykoncepcyjnych; drożdżaki; opryszczka wargowa.
W razie wystąpienia niepokojących symptomów należy możliwie jak najszybciej wyeliminować wyżej wspomniane czynniki i starać się ich wystrzegać. Przykładowo zdecydowanie lepiej suszyć włosy naturalnie, niż stosować suszarkę, ponieważ strumień gorącego powietrza również może wpłynąć na zaognienie stanów zapalnych.
Czego unikać, jeżeli występuje trądzik różowaty?
W chwili, kiedy dostrzeżemy u siebie objawy trądziku różowatego, warto diametralnie zmienić swój tryb życia. Należy odstawić używki, na dodatek powinniśmy wprowadzić zdecydowanie zdrowszą dietę. Czego należy unikać w codziennym jadłospisie? Z pewnością powinniśmy wykluczyć ostre przyprawy, które mogą prowadzić do powstawania kolejnych stanów zapalnych. Dobrze jest też wyeliminować produkty tłuste, wysokoprzetworzone, w tym fast foody oraz napoje gazowane.
Przeobrażeniu musi ulec także nasza pielęgnacja. Ponieważ przy każdej postaci trądziku, również tego różowatego, często zauważa się nadmierny łojotok, stosowane kosmetyki powinny absorbować nadmiar sebum i nie obciążać cery. Dlatego zdecydowanie lepiej stawiać na lekkie, łatwo wchłaniające się konsystencje, a unikać tych tłustych.
W walce z trądzikiem różowatym na dodatek powinniśmy się wystrzegać słońca. Nasza codzienna pielęgnacja nie może się obejść bez produktu z wysokim filtrem – promieniowanie UV podrażnia już i tak wrażliwą skórę z zaczerwienieniami.
Należy również zaznaczyć, że osoby z objawami trądziku różowatego powinny unikać niektórych zabiegów kosmetycznych, szczególnie takich, które są wykonywane przy pomocy kwasów.
Czy można leczyć trądzik różowaty?
Choć trądzik różowaty to przewlekła choroba i walka z jej symptomami jest bardzo uciążliwa, to jednak jest możliwa. Co prawda całkowite pozbycie się objawów jest niezwykle trudne, ale zdecydowanie warto wybrać się do zaufanego dermatologa. Profesjonalna pomoc jest tutaj niezbędna m.in. dlatego, że nie ma jednej skutecznej terapii. Leczenie powinno zostać dobrane indywidualnie.
Zwalczanie trądziku różowatego powinno się składać z kilku elementów: leczenia miejscowego, doustnego, unikania szkodliwych bodźców oraz stosowania odpowiednio dobranych dermokosmetyków. W leczeniu miejscowym najczęściej wykorzystuje się żele i maści na bazie metronidazolu, kwasu azelainowego oraz antybiotyków. Metronidazol przyjmuje się także doustnie wraz z lekami z grupy retinoidów.
Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, która nie tylko może złagodzić już istniejące zmiany skórne, ale także zapobiec powstawaniu nowych. Możemy ją połączyć z domowymi sposobami, które dodatkowo wpłyną na złagodzenie stanów zapalnych.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie okładów ziołowych, np. z rumianku czy z lukrecji. Dodatkowo w domowym zaciszu można przygotowywać maseczki, w tym takie na bazie płatków owsianych, które umożliwiają zmniejszenie uporczywego świądu.
Jaka pielęgnacja jest niezbędna przy trądziku różowatym?
Głównym celem pielęgnacji skóry u osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym, jest ukojenie oraz nawilżenie. Należy dbać o to, by cera była odpowiednio nawodniona – w przypadku przesuszenia istnieje ryzyko wzmożonego łojotoku. Dodatkowo, jako że cera trądzikowa często wiąże się z pieczeniem i swędzeniem, warto stosować dermokosmetyki, które pozwolą na złagodzenie uporczywych dolegliwości.
Obowiązkowym elementem rutyny pielęgnacyjnej powinien być krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który zapobiegnie szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Osoby z trądzikiem różowatym nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu, a każde wyjście powinno być poprzedzone nałożeniem na twarz stosownego preparatu. Aksamitny krem do twarzy SPF 50+ Idéal Soleil od Vichy doskonale się sprawdzi do tego zadania. Produkt znakomicie chroni przed poparzeniami i przebarwieniami, dlatego nasza skóra będzie bezpieczna w nawet najbardziej słoneczne dni.
Rano i wieczorem nie możemy pomijać etapu oczyszczania. W ciągu dnia, a także podczas snu, na twarzy mogą gromadzić się liczne zanieczyszczenia, w tym bakterie, które prowadzą do zaostrzania stanów zapalnych. Dlatego przed nałożeniem kremu na dzień lub na noc warto zastosować Żel głęboko oczyszczający Normaderm Phytosolution. Formuła wzbogacona o minerały i ekstrakt probiotyczny nie tylko oczyszcza, ale też skutecznie matowi cerę. Później warto dodać także odrobinę Toniku oczyszczającego do codziennej pielęgnacji Vichy Normaderm. Wyraźnie zwęża pory i wygładza skórę, stanowi też idealne zwieńczenie etapu oczyszczania.
O wspomniane wcześniej nawodnienie może zadbać z kolei Normaderm Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej. Zapewnia 24-godzinne nawilżenie i dogłębnie regeneruje, a jednocześnie zmniejsza niedoskonałości. Wyraźnie zahamowuje nadprodukcję sebum i zwęża pory, dzięki czemu cera prezentuje się zdrowo i pięknie.
Pod ręką warto mieć także Normaderm S.O.S. Punktową pastę przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej. W jej składzie znalazła się siarka oraz kwas glikolowy. W połączeniu z pozostałymi składnikami uzyskano mieszankę, która znakomicie redukuje zaczerwienienia i wyraźnie zmniejsza wypryski.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze