Czym jest trądzik niemowlęcy? Przyczyny, objawy oraz pielęgnacja delikatnej skóry
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzTrądzik niemowlęcy jest dolegliwością, na którą cierpi około 20% noworodków. Występuje kilka tygodni po urodzeniu i może się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, także do czasu dojrzewania. Trądzik niemowlęcy zauważa się na policzkach, czasami na brodzie albo czole. Jednak nie jest to przypadłość zagrażająca niemowlęciu, ale wymaga cierpliwości przy odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.
Jeśli zauważysz na skórze dziecka zmiany przypominające krostki, może to być właśnie trądzik niemowlęcy. Jednak łatwo go pomylić z objawami skazy białkowej, ponieważ u dzieci mających alergię pokarmową pojawiają się małe krosty. Dlatego też warto wybrać się do lekarza, aby wykluczyć lub potwierdzić nasze obawy związane z trądzikiem niemowlęcym.
Trądzik niemowlęcy – jakie są przyczyny?
Przyczyny występowania trądzika niemowlęcego nie są do końca znane. Wiele wskazuje na to, że istnieje kilka czynników wpływających na pojawienie się tej dolegliwości. Jedną z nich jest przegrzanie dziecka, w drugiej wersji mówi się o działaniu androgenów, których poziom rośnie w trakcie ciąży. Po porodzie następuje spadek tych hormonów, natomiast dziecko otrzymuje je w trakcie spożywania mleka z piersi matki. Jednak zdarzają się i takie opinie lekarskie, które dowodzą, że trądzik niemowlęcy ma podłoże genetyczne. Innymi czynnikami wpływającymi na powstanie tej przypadłości to: nowe kosmetyki, źle dobrany proszek do prania, nowe ubranka lub pościel, pieluszki, temperatura pomieszczeń.
Trądzik niemowlęcy – jakie są objawy?
Wszelakie zmiany skórne związane z trądzikiem niemowlęcym przebiegają łagodnie i równie szybko ustępują. Krostki na twarzy malucha przypominają typowe zmiany u nastolatków w okresie dojrzewania. Trądzik niemowlęcy objawiający się czerwonymi plamkami lub białymi zaskórnikami, praktycznie w ogóle nie są swędzące, ale za to sączy się z nich wydzielina. W skrajnych przypadkach u niemowlaków mogą pojawić się torbiele albo wypryski ropne. Co prawda istnieje duże prawdopodobieństwo, że trądzik niemowlęcy ustąpi samoistnie, to jednak w przypadku pojawienie się krostek w innych miejscach ciała, koniecznie należy udać się do dermatologa.
Trądzik niemowlęcy – jak pielęgnować skórę?
Zazwyczaj trądzik niemowlęcy nie wymaga specjalnego leczenia. Wystarczy regularne przemywanie skóry dziecka wacikiem nasączonym ciepłą przegotowaną wodą z dodatkiem delikatnego produktu do mycia. Można wspomóc pielęgnację trądzika niemowlęcego maścią cynkową, która przyspieszy wysuszenie krostek. Lekarze nie przepisują żadnych antybiotyków, ponieważ wystarczy poczekać, a po kilku tygodniach lub miesiącach trądzik niemowlęcy samoistnie ustąpi. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka, aby zapobiec przegrzaniu – trądzik nasili się pod wpływem gorąca.
Trądzik niemowlęcy – jak zapobiegać?
Co prawda nie ma żadnego sprawdzonego sposobu, który całkowicie zapobiegnie powstaniu trądzika niemowlęcego, ale przy codziennej profilaktyce można uniknąć podobnej przypadłości u dziecka. Kilka ważnych wskazówek:
- nie przegrzewaj dziecka;
- stosuj wyłącznie hipoalergiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry;
- używaj podczas kąpieli dziecka produktów nawilżających;
- zwracaj uwagę na skład materiałów ubranek i pościeli;
- korzystaj z łagodnych płynów do prania dziecięcych ubranek.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze