Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze jak go leczyć?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuNa twarzy twojego malucha pojawiły się brzydkie krostki i zaskórniki? Wydaje ci się, że trądzik to przypadłość nastolatków? Nic bardziej mylnego – gruczoły łojowe pracują przez całe życie, także przez jego pierwsze tygodnie i miesiące. Dlaczego produkują nadmiar łoju właśnie w czasie niemowlęcym i jak wygląda leczenie trądziku niemowlęcego?
Skąd trądzik u niemowlęcia?
Trądzik pojawia się wskutek intensywnej pracy gruczołów łojowych na twarzy dziecka. Gdy łoju jest zbyt wiele, meszki włosowe zatykają się, gromadząc wydzielinę, a ich ścianki pękają, tworząc krostki. Trądzik może wystąpić już u noworodka (wpływ na to ma wysokie stężenie androgenu), ale zwykle dotyczy kilkutygodniowych i kilkumiesięcznych niemowląt.
Jak rozpoznać trądzik?
Dolegliwość występuje tylko na twarzy dziecka – główne skupiska zmian to czoło i okolice noska. Przybiera formę krostek, białych lub ciemnych zaskórników, grudek, a czasem ropnych torbieli. Twarz niemowlęcia jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Zmiany trądzikowe nasilają się pod wpływem ciepłą (np. gdy dziecko jest przegrzane), a zanikają, gdy jest zimno (podczas zimowego spaceru).
Jak leczyć zmiany trądzikowe u dziecka?
Trądzik najczęściej znika samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. Pielęgnacja niemowlęcia powinna przebiegać w swoim rytmie, jednak z ograniczoną ilością stosowanych kosmetyków. Do przemywania buzi malucha (1–2 razy dziennie) użyj ciepłej wody z dodatkiem mydła dla niemowląt. W przypadku poważniejszych zmian (grudki, torbiele ropne) maluch będzie musiał przyjmować antybiotyk, który działa przeciwzapalnie. Przy każdych zmianach skórnych należy skonsultować się z lekarzem, który rozpozna bądź wykluczy poważniejszą chorobę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze