Anemia u niemowląt - przyczyny, leczenie
PATRYCJA • dawno temuAnemia u niemowląt to niedokrwistość, która pojawia się na skutek niedoboru żelaza. Dziecko z anemią jest blade, apatyczne, często choruje, nie ma apetytu i rozwija się wolniej niż rówieśnicy. Jakie są przyczyny anemii i jak sobie z nią radzić?
Niedobór żelaza — główny winowajcaPowodów zbyt niskiego poziomu żelaza w organizmie jest kilka. Po pierwsze pojawia się on na skutek wykorzystania przez maluszka rezerw żelaza, jakie zgromadził podczas życia płodowego. Po drugie, dziecko od urodzenia może mieć obniżony poziom żelaza we krwi, np. na skutek tego, że mama miała anemię podczas ciąży. Po trzecie, niemowlę cierpi na alergię pokarmową, w wyniku której organizm niedostatecznie wchłania żelazo z przewodu pokarmowego. Po czwarte, dieta dziecka jest zbyt uboga, przez co niewystarczająca ilość żelaza trafia do organizmu. Ostatnia wymieniona przyczyna jest najmniej prawdopodobny, a to z tego względu, że kaszki i mleko dla niemowląt są wzbogacone o niezbędny poziom witamin i minerałów. Anemia pojawia się zazwyczaj między 3. a 6. miesiącem życia.
Czy twoje dziecko należy do grupy ryzyka?Na anemię szczególnie narażone są dzieci, których mamy są wegetariankami. W ich przypadku anemia wynika nie z braku żelaza, a z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12, które są niezbędne do procesu wytwarzania komórek krwi w szpiku. Wcześniactwo zwiększa ryzyko rozwoju anemii, gdyż dopiero pod koniec ciąży organizm dziecka gromadzi rezerwy żelaza. Na anemię narażone są także dzieci mam-anemiczek, noworodki z ciąż mnogich oraz te, które urodziły się rok po siostrze lub bracie.
Jak uniknąć anemii?Przede wszystkim wzbogacając dietę niemowlaka w produkty zawierające duże ilości żelaza. Między 4. a 6. miesiącem życia warto wprowadzić pierwsze zupki jarzynowe. W późniejszym okresie kaszki, jajka i mięso. Urozmaicona dieta jest gwarantem dostarczenia dziecku niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji.
Jak wygląda leczenie?U niemowląt z podejrzeniem anemii wykonuje się badanie krwi. Jeśli diagnoza potwierdzi się, lekarze przepisują niemowlęciu preparaty żelaza w płynie, kwas foliowy, witaminy. Preparaty należy podawać po uprzednim rozcieńczeniu w wodzie. Podczas przyjmowania żelaza kupka niemowlęcia będzie ciemna i mogą dolegać dziecku zaparcia lub biegunki. Po zażyciu leku dziecko powinno przepłukać usta, a niemowlę wypić troszkę wody, gdyż preparat może powodować przebarwienia na zębach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze