Leczenie zeza u dzieci
PATRYCJA • dawno temuIm szybciej podejmiemy leczenie zeza, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie i uniknięcie niepożądanych następstw w postaci pogorszenia lub utraty wzroku. W jaki sposób przywrócić dziecku prawidłowe ustawienie gałek ocznych?
Okulary korekcyjne
U niemowląt może występować zez naturalny. Jednak po 3 miesiącu powinien już zaniknąć, a gałki ustawić się równolegle względem siebie. Gdy to nie nastąpi, zaleca się stosowanie silikonowych okularków lub soczewek kontaktowych. Starszym dzieciom przepisuje się okulary plastikowe. Jeśli zez spowodowany jest wadą wzroku (tzw. zez akomodacyjny) nie wymaga dalszego leczenia. Można go wyeliminować poprawiając wzrok.
Operacja zeza
Operacja zeza u dzieci wykonywana jest ok. 4 roku życia, kiedy dziecko współpracuje już z lekarzem, a przywrócenie normalnego widzenia jest nadal możliwe. U małych dzieci zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa około godziny i polega na ingerencji w mięśnie przyczepione do oka. Osłabia się mięśnie zbytnio ciągnące gałkę, a wzmacnia słabo pracujące. Po operacji nie zakłada się opatrunku, gdyż dziecko od razu musi ćwiczyć zoperowane mięśnie, by nie doszło do zrostów. Przez najbliższe miesiące musi dodatkowo wykonywać dobrane przez lekarza ćwiczenia, aby pobudzić oko do prawidłowego widzenia.
Operacja zeza u dorosłych ma charakter wyłącznie estetyczny, gdyż po pewnym czasie wada wzroku powstała w wyniku zezowania utrwala się na stałe.
Ćwiczenia na zeza
Oprócz okularów korygujących, starszym dzieciom zaleca się ćwiczenia wzroku, które prowadzi specjalista z poradni leczenia zeza. Aby zmusić zezujące oczko do większego wysiłku, zdrowe przesłania się gumową nakładką. Zamiast zasłaniania, czasowe pogorszenie widzenia zdrowego oka wywołuje się poprzez zakraplanie atropiny. Jednocześnie dziecko wykonuje ćwiczenia — wodzenie wzrokiem za palcem itp.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze