Dorosłe dzieci alkoholików
KAROLINA • dawno temuŹródło pojawiania się w naszym życiu uzależnień jest często zupełnie nieznane, a to właśnie jego określenie nierzadko staje się podstawą do próby podjęcia walki z nałogiem. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się gorące debaty dotyczące tego, by ograniczyć albo uniemożliwić dostęp do substancji, które mają szkodliwy wpływ na nasze życie. Kiedy jednak zastanowimy się chwilę, dojdziemy do wniosku, że uzależnienia są wśród nas wszechobecne. Obok nikotynizmu jako nałogu dotykającego największą ilość osób trzeba wskazać na uzależnienie od alkoholu. Dane mówiące o ilości osób cierpiących na chorobę alkoholową w naszym kraju są zatrważające. O ich skali możemy się przekonać, zastanawiając się, ile znamy osób, które borykają się z tym problemem. Trudno znaleźć kogoś, kto nie spotkałby się z problemem alkoholizmu w rodzinie albo wśród znajomych. Już teraz jednak trzeba zaznaczyć, że alkoholizm dotyka nie tylko osób, które nadużywają napojów wyskokowych. Często ich uzależnienie wpływa także na życie całych rodzin. Świadectwem tego są dorosłe dzieci alkoholików. Jeżeli interesuje cię ta tematyka, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej o DDA i poznasz sposoby jego leczenia.
Co to jest DDA?
Jeżeli choć trochę interesowałaś się problemem alkoholizmu, na pewno spotkałaś się z pojęciem DDA. Co to jest DDA? Rozszyfrowanie tego skrótu mówi nam już wiele, ponieważ pełna nazwa to dorosłe dzieci alkoholików. Jest to syndrom określający, w jaki sposób nadużywanie alkoholu przez rodziców wpływa na przyszłe życie dzieci. Dotyczy on przede wszystkim takich sytuacji, w których przynajmniej jedno z rodziców w negatywny sposób wpływało na funkcjonowanie całej rodziny. I tak jak części z nas dzieciństwo kojarzy się z sielanką, tak DDA, czyli dorosłym dzieciom alkoholików,kojarzy się przede wszystkim z brakiem poczucia bezpieczeństwa, ciepła, spokoju. Wskazywać można tu wiele uczuć, jakie towarzyszą dzieciom pijących rodziców. Nierzadko mamy tu do czynienia z obwinianiem się za postępowanie dorosłych i myślami związanymi z tym, że nie zasługują one na ich miłość. Bardzo częstym objawem pojawiającym się u dziecka alkoholika jest właśnie niskie poczucie własnej wartości i bardzo niska samoocena. Dzieci alkoholików w dorosłym życiu zwykle nadal nie są z siebie zadowolone, mają niskie mniemanie o sobie i nie potrafią zaufać drugiej osobie, obawiając się skrzywdzenia. Syndromdziecka alkoholikawiąże się także z zaburzeniami w obrębie umiejętności interpersonalnych, co wynika bezpośrednio z braku odpowiedniego wzorca zachowań. Czy można w jakiś sposób poradzić sobie z omawianym syndromem? Zobacz, jak przebiega leczenie DDA.
Leczenie DDA
Radzenie sobie z problemem bycia dorosłym dzieckiem alkoholika wymaga zwykle złożonych i długotrwałych działań. Metody stosowane w terapii podobne są do tych, jakie wykorzystywane są w przypadku terapii uzależnień. I tak mamy tu do czynienia z funkcjonowaniem terapii grupowej. Możliwość wypowiedzenia się na forum osób mających podobne problemy czy chociażby namacalne uświadomienie sobie ich istnienia nierzadko bardzo pomaga w zwalczaniu syndromu DDA. Niezwykle przydatna jest tu także terapia indywidualna pozwalająca na zidentyfikowanie problemu i rozwiązanie go. Oprócz tego w każdym średniej wielkości mieście funkcjonuje grupa wsparcia DDA. Polega ona przede wszystkim na dzieleniu się doświadczeniami oraz dawaniu sobie siły w walce z oddziaływaniem problemu alkoholowego na nasze życie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze