Rozwód a dziecko
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuRozwód rodziców jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu dziecka, a co roku przez to traumatyczne wydarzenie przechodzi tysiÄ…ce dzieci. To, w jaki sposób zareagujÄ… na nowÄ… sytuacjÄ™ rodzinnÄ…, zależy od ich wieku, osobowoÅ›ci i okolicznoÅ›ci separacji oraz rozwodu. Rozstanie rodziców ma ogromny wpÅ‚yw na emocje dziecka – na poczÄ…tku może ono odczuwać szok, smutek, zdenerwowanie, zÅ‚ość i zmartwienie. Jednak dzieci wyciÄ…gajÄ… z tych doÅ›wiadczeÅ„ życiowe wnioski, uodparniajÄ… siÄ™ na stres i wyrastajÄ… na tolerancyjnych mÅ‚odych ludzi.
Wpływ rozwodu na dziecko
Jeżeli właśnie przechodzisz przez burzliwy rozwód i martwisz się, jak wasze dziecko zareaguje na nową sytuację rodzinną, obserwuj jego zachowanie. Malec, który nie radzi sobie z brzemieniem separacji rodziców, wykazuje określone, łatwo zauważalne zachowania.
- Poczucie winy
Zrozpaczona pociecha na pewno bÄ™dzie próbowaÅ‚a naprawić wasze małżeÅ„stwo. Dzieci czÄ™sto żyjÄ… w przeÅ›wiadczeniu, że rozwód jest ich winÄ… i jeżeli bÄ™dÄ… zachowywaÅ‚y siÄ™ wzorowo, rodzice siÄ™ nie rozstanÄ…. PamiÄ™taj jednak, że kontynuowanie nieudanego małżeÅ„stwa dla dobra dziecka jest bÅ‚Ä™dem.Â
- Agresja i bunt
Z drugiej strony jednak potomek może zachowywać się agresywnie i buntować przeciw rodzicom. Jeżeli dziecko posiada naturę buntownika i nawet przed rozwodem sprawiało problemy wychowawcze, szukaj nowych, charakterystycznych zachowań. Może złości się częściej niż wcześniej i nie chce współpracować?
- Depresja i alienacja
Kolejną reakcją twojego dziecka na rozwód może być smutek. Jeżeli dziecko godzinami przesiaduje w pokoju, zastanów się nad wysłaniem go do psychologa, ponieważ stan głębokiego przygnębienia może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń odżywiania lub myśli samobójczych.
Jak pomóc dziecku przejść przez rozwód?
Jest wiele sposobów na ułatwienie dziecku przejścia przez rozwód rodziców. Malec nie pogodzi się z waszą rozłąką, ale sprawisz, że poczuje się bezpiecznie w nowej sytuacji rodzinnej. Do podstawowych kroków należy zapewnienie dziecka o tym, że rodzice wciąż będą obecni w jego życiu, że będą się nim opiekować i nadzorować zachowanie, a także chronić przed krzywdą i przede wszystkim, że będzie kochane. Podkreśl, że w waszej rodzinie wciąż obowiązują te same nakazy i zakazy, których łamanie nadal będzie karane.
Pamiętaj, że dziecko obserwuje wasze zachowanie, stosunek do siebie nawzajem i do niego samego. Jeżeli będziecie traktowali się z szacunkiem, ułatwicie dziecku przejście przez rozwód. Nawet gdy czujesz, że rozpiera cię złość, a w procesie jesteś stroną poszkodowaną, nie komunikuj tego malcowi. Zawsze możesz wygadać się przyjaciółce lub barmanowi.
Dziecko poczuje siÄ™ bezpieczniej w nowej sytuacji, jeżeli zachowasz stare zwyczaje. Przestrzeganie okreÅ›lonych reguÅ‚, takich jak pora spania, powinno obowiÄ…zywać w obu nowych domach waszego potomka. Pozwól mu wykonywać staÅ‚e obowiÄ…zki domowe i zadbaj o wspólne spÄ™dzanie czasu – poÅ›więć dziecku 20 minut dziennie, ale codziennie.Â
Może siÄ™ zdarzyć, że twoje dziecko bÄ™dzie potrzebowaÅ‚o specjalistycznej pomocy, nie wahaj siÄ™ wiÄ™c zapisać go na wizytÄ™ u psychologa. Prawdopodobnie przeżywa ono rozterki, z którymi nie bÄ™dziesz potrafiÅ‚a sobie poradzić. Maluch jest niewinnym obserwatorem waszych niesnasek, dlatego obowiÄ…zkiem rodziców jest zminimalizowanie wpÅ‚ywu rozwodu na dziecko i uÅ‚atwienie mu przeprawy przez nieprzyjemny proces.Â
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze