Kiedy nacięcie krocza jest konieczne?
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuDużo się teraz mówi o ochronie krocza kobiety podczas porodu. Rutynowo wykonywane w Polsce nacięciewydaje się zbędne w porównaniu z praktyką w innych krajach (u nas przy 60% porodów, np. w Wielkiej Brytanii — tylko przy 12% porodów). Są jednak sytuacje, kiedy nie można go uniknąć.
Bardzo chcesz uniknąć nacięcia krocza podczas naturalnego porodu. Jest kilka sprawdzonych sposobów, jak przygotować je do maksymalnego rozciągnięcia podczas skurczów.Już od połowy ciąży możesz wykonywać delikatny masaż rozciągający wejście do pochwy.Używaj do tego celu oliwki i masuj krocze przynajmniej pięć minut dwa razy dziennie.
Innym sposobem na uelastycznienie pochwy jest ćwiczenie mięśni Kegla. Prawdopodobnie nie wiedziałaś nawet, że je masz: to mięśnie, którymi możesz zatrzymać strumień moczu. Staraj się je ściągać i rozluźniać w każdej wolnej chwili. Dobra wiadomość jest taka, że mięśnie te – oprócz porodu – przydają się też w poprawieniu jakości Twojego życia seksualnego.
Jednak w trakcie porodu może się okazać, że to wszystko nie wystarcza. Porozmawiaj wcześniej z położną, która będzie się Tobą opiekować i poproś ją, żeby ochroniła krocze, jak tylko to będzie możliwe. Doświadczone położne wiedzą, czy to można zrobić: jeśli tkanki bieleją podczas skurczu, nacisk jest zbyt duży. Krocze nacina się zawsze poprzecznie, wtedy łatwo je zszyć. Nienacięte krocze może pęknąć w niebezpieczny sposób, w stronę odbytu,i doprowadzić do poporodowych powikłań.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze