Spacer w słońcu
PATRYCJA • dawno temuOkres wiosenno-letni w naszej strefie czasowej należy do najbardziej słonecznych. Choć pogoda sprzyja spacerom, należy unikać ekspozycji skóry dziecka na słońce, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Podpowiadamy, jak należy zabezpieczyć skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, podczas codziennej przechadzki.
Kosmetyki ochronne dla niemowląt
Kremy ioliwki ochronne to podstawa. Kosmetyk dla niemowląt powinien zawierać wysoki filtr mineralny, minimum SPF 30 (sun protection factor), który skutecznie odbije promienie słoneczne od delikatnej nawierzchni skóry. Co więcej, powinien chronić skórę dziecka zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Dobrze, gdyby był wodoodporny.
Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwa, a jej funkcje ochronne nie są w pełni wykształcone. Dlatego ochrona przed słońcem powinna być skrupulatnie przestrzegana od pierwszych dni życia. W innym wypadku spacery w słoneczne dni mogą zakończyć się wysuszeniem, lub co gorsza, poparzeniem skóry dziecka. Zanim wyjdziesz z dzieckiem na dwór, dokładnie posmaruj jego buzię i odkryte części skóry kremem dla dzieci z filtrem UVA/UVB.
Produkty ochronne należy nanieść na skórę dziecka na pół godziny przed wyjściem na spacer. Dzięki temu preparat będzie miał czas na wchłonięcie się i zapewnienie optymalnej ochrony przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.
Profilaktyka przeciwsłoneczna dla dzieci
Oprócz stosowania odpowiednich do wieku i rodzaju skóry kosmetyków, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Przede wszystkim należy wybrać na spacer taką porę dnia, w której promieniowanie ultrafioletowe jest najsłabsze. Optymalnym czasem na spacer z dzieckiem wydaje się przedział między 16.00 a 18.00. Nadal jest widno i całkiem ciepło. Unikamy jednak najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania, które przypada na godziny 10.00–16.00.
Ważną rolę w ochronie przeciwsłonecznej odgrywa strój maluszka. Przydatna będzie czapeczka z daszkiem, która osłoni nie tylko główkę, ale i buzię przed opaleniem. Na wystające części twarzy warto nanieść grubszą warstwę kremu ochronnego. Dlatego nie żałuj kosmetyku na nosek i uszka. Wmasuj delikatnie warstwę kremu w rączki. Drugą warstwę kremu należy nałożyć po kąpieli, gdyż woda z mydłem i wycieranie malca ręcznikiem może zetrzeć warstwę ochronną. Nawet w upalne dni, noworodkom i małym dzieciom lepiej założyć ubranko z długim, ale przewiewnym, rękawem, niż narażać na uszkodzenie delikatnej skóry.
Dzieci poniżej 12 miesięcy nie powinny być w ogóle wystawiane na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Dopiero po ukończeniu roczku stopniowo należy przyzwyczajać ich skórę do promieniowania. Mimo „słonecznego hartowania” nie należy rezygnować ze stosowania preparatów ochronnych.
Szczególną ochroną przed promieniami słonecznymi powinny zostać objęte te dzieci, które przyjmuję niektóre leki. Dlatego każdorazowo zapytaj lekarza, czy przepisywane dziecku leki wykluczają ekspozycję na słońce.
Tak dla jasności, choć ta informacja wydaje się być oczywista, pod żadnym pozorem nie wolno zabierać dzieci do solarium.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze