Co to jest oksytocyna?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuO oksytocynie – hormonie produkowanym przez nas samych – dowiadujemy się często dopiero podczas ciąży lub porodu, gdy stanowi nieocenioną pomoc w urodzeniu dziecka. Tymczasem oksytocyna jest substancją, pełniącą rolę także w innych procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Jakich? Czym jest i jak funkcjonuje oksytocyna?
Produkcja hormonu
Oksytocyna produkowana jest przez podwzgórze – część mózgu, która odpowiedzialna jest za bezwiedne reakcje organizmu. Jednak we krwi hormon ten znajduje się za sprawą przysadki mózgowej, która odbiera sygnały od stymulowanych narządów zewnętrznych lub wewnętrznych (piersi, pochwy czy macicy). Przysadka pełni także rolę magazynu dla oksytocyny – gromadząca się substancja jest wydzielana dopiero wówczas, gdy podrażnione zostaną specjalne receptory, np. w przypadku piersi – brodawki sutkowe. Ta stymulacja sprawia, że zarówno ciało, jak i mózg odczuwają przyjemność i rozluźnienie.
Wpływ oksytocyny
Hormon miłości, jak nazywana jest oksytocyna, nie bez powodu kieruje uwagę na sferę uczuć. Naukowcy twierdzą, że substancja ta nie tylko pomaga w budowaniu zaufania między ludźmi, ale też zacieśnia więzi i przywiązanie do siebie dwóch osób. To działanie oksytocyny sprawdza się szczególnie podczas aktu miłosnego. Podrażnienie mięśni macicy powoduje jej skurcze, a te są źródłem orgazmu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Na takiej samej zasadzie powstają już mniej przyjemne bóle menstruacyjne.
Ciąża, poród i laktacja w rytmie oksytocyny
W związki z oksytocyną wchodzą dwa najważniejsze hormony kobiece – estrogeny i progesteron. Największe znaczenie ma to podczas ciąży. Oksytocyna jest nieco uśpiona w pierwszym jej trymestrze. Wszystko to za sprawą dominacji progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. To dlatego w tym czasie kobiety mają mniejszą ochotę na seks, nie odczuwają też przyjemności podczas dotyku piersi – wrażliwych z powodu przygotowań do produkcji pokarmu. Sytuacja zmienia się około półmetku odmiennego stanu. Rola oksytocyny stopniowo rośnie, aż osiąga największe stężenie podczas porodu. W czasie rozwiązania jej zadaniem jest stymulowanie pracą mięśni macicy, czyli doprowadzenie ich do regularnych skurczów. Jeśli hormonu jest za mało, poród jest indukowany poprzez podanie substancji dożylnie. Istotna funkcja oksytocyny nie kończy się jednak na porodzie. Tuż po nim hormon wspomaga proces obkurczania się macicy i naczyń krwionośnych, co tamuje krwawienie. Pomaga też w wydzielaniu pokarmu podczas karmienia piersią, a drażnienie sutków przez dziecko często sprawia świeżo upieczonej mamie przyjemność.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze