Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
ALICJA • dawno temuTabletka antykoncepcyjna jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych. Działanie pigułek antykoncepcyjnych wykorzystuje się nie tylko w celu zapobiegania niechcianej ciąży, ale również jako środek wspomagający leczenie trądziku czy zaburzeń cyklu. Niestety nie wszystkie kobiety mogą zażywać tabletki antykoncepcyjne.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych
Systematyczne zażywanie pigułek antykoncepcyjnych o stałych porach daje prawie stuprocentową pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Jak podaje wskaźnik Pearla, skuteczność pigułek antykoncepcyjnych wynosi 0,3. Ginekolodzy przepisują antykoncepcję hormonalną także wtedy, gdy kobieta cierpi na bolesne miesiączki. Z kolei dermatolodzy stosują antykoncepcję hormonalną jako skuteczny środek walki z trądzikiem, gdyż szalejące hormony są jedną z głównych przyczyn pojawiania się wyprysków na twarzy. Do innych, pozytywnych skutków zażywania pigułek zalicza się zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, jajnika i jelita grubego, a także złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego.
Jak to zwykle bywa z przyjmowaniem leków, także antykoncepcja hormonalna obarczona jest ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Panie, które łykają tabletki antykoncepcyjne są szczególnie narażone na rozwój stanów zapalnych pochwy (bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy). Kilkukrotnie wzrasta u nich ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Kobiety zażywające dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną obciążone są wyższym ryzykiem rozwoju raka piersi.
Kiedy nie można brać tabletek antykoncepcyjnych?
W niektórych przypadkach, przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej jest wysoce niewskazane.
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych można rozpocząć dopiero w dwa lub trzy lata od wystąpienia pierwszego krwawienia miesięcznego. Do tego czasu cykl powinien się uregulować, a gruczoły hormonalne dojrzeć.
- Z antykoncepcji hormonalnej powinny zrezygnować kobiety będące w grupie ryzyka raka piersi oraz chorób serca.
- Kategorycznie zabronione jest przyjmowanie pigułek przez kobiety cierpiące na nadciśnienie tętnicze krwi. Pigułki mogą spotęgować ciśnienie i doprowadzić do niebezpiecznych zmian w tętnicach.
- Z grona użytkowniczek tabletek wykluczają również choroby zakrzepowe krwi. Ze względu na to, że palenie papierosów zwiększa ryzyko ich wystąpienia, palaczki również powinny zrezygnować z tej formy antykoncepcji albo rzucić palenie.
- Doustna antykoncepcja niewskazana jest również w przypadku kobiet chorych na cukrzycę, ze względu na zawarte w pigułkach gestageny.
- W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem może okazać się otyłość.
- Ze względu na ryzyko wystąpienia niepożądanych interakcji, antykoncepcja hormonalna musi zostać odstawiona w przypadku zażywania niektórych leków, np. wykorzystywanych w leczeniu epilepsji.
Ze względu na to, że tabletki antykoncepcyjne dostępne są na receptę, ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych jest niewielkie. Ginekolodzy zanim przepiszą pigułki, przeprowadzają wywiad lekarski z pacjentką oraz kierują ją na niezbędne badania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze