Brak apetytu
URSZULA ROGALSKA • dawno temuJedzenie jest przyjemnością, z której człowiek czerpie radość. Istnieją osoby, które uwielbiają kosztować posiłki lub nawet samodzielnie je przygotowywać. Bywają jednak i tacy, dla których posiłki są naturalnym, codziennym pożywieniem. Bywa również tak, że niektóre osoby nie wykazują potrzeby spożywania jedzenia, co może wiązać się z wystąpieniem jakichś problemów o podłożu psychiczno-emocjonalnym i w dłuższej konsekwencji prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Konieczne jest zatem szybie zdiagnozowanie przyczyny braku apetytu i odpowiednie zainterweniowanie, by apetyt na nowo powrócił.
Znaczenie prawidłowego odżywiania
Jedzenie to podstawowa potrzeba konieczna do zaspokojenia, bez której wszystkie inne potrzeby są mało istotne. Tak twierdził Maslow, twórca piramidy potrzeb człowieka. Zgodnie z tą piramidą żywienia, człowiek, zaspokajając podstawowe potrzeby fizjologiczne, tj. sen, jedzenie i picie, może aktywnie działać i pracować. W przypadku zachwiania tych trzech potrzeb człowieka wszelkie dalsze działania nie są wykonywane aż tak sprawnie i nie powodują zaspokojenia potrzeb wyższych. Ważne jest zatem uzmysłowienie sobie, po co właściwie musimy jeść? Po pierwsze po to, by dostarczać organizmowi, poprzez dobrze zbilansowaną dietę, produktów o bogatej zawartości witamin i składników odżywczych. Są one bardzo potrzebne do funkcjonowania całego organizmu człowieka. Konieczne jest zatem racjonalne odżywianie. Po drugie z poczucia przyjemności. Wiele osób jedzenie łączy z miłością. Pożądanie, zmysłowość, wspólne przygotowywanie posiłków, wzajemne ich spożywanie – tak najczęściej wyobrażane są spotkania towarzyskie, flirtowanie, zakochanie. Kiedy jednak tej miłości brak, nierzadko jedzenie ma przynieść wewnętrzny spokój, tzw. jedzenie na pocieszenie, co przy nadmiernym objadaniu się przynosi dodatkowe negatywne emocje w postaci poczucia winy i złego samopoczucia. Po trzecie, by sprawdzić swoją psychikę, czy potrafimy być wytrwali. Często tak się dzieje, gdy padają decyzje o zastosowaniu diety. Najczęściej wiążą się one z tym, by nie odczuwać głodu i najlepiej jeść mało albo wcale. Wiele osób po tak rygorystycznym traktowaniu swojego ciała nie odczuwa apetytu, co w konsekwencji może prowadzić do chorób typu anoreksja. Źle pojmowana kontrola nad swoimi pragnieniami może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji w stanie zdrowia, a niekiedy nawet do śmierci. Ważne jest poszukanie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Przyczyny braku apetytu
Nie zawsze brak apetytu musi wiązać się z chorobą, lecz często niestety tak jest. Anoreksja to bardzo podstępna choroba, której leczenie trwa miesiącami, a nawet latami, a i tak w konsekwencji już zawsze trzeba siebie kontrolować. Innymi przyczynami braku apetytu mogą być choroby przewodu pokarmowego, a także anemia i inne dolegliwości. Warto zawsze taki stan skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Innym powodem braku łaknienia mogą okazać się infekcje gardła albo nierzadko pierwsze objawy ciąży. Innymi przyczynami są zbyt szybkie tempo życia, stres powodujący bardzo nieregularne spożywanie posiłków lub całkowite zapominanie o nich. Jeżeli do tego dochodzą jeszcze używki, typu alkohol, papierosy, wówczas łaknienie zanika, co w ostateczności może wpłynąć na pojawienie się różnych chorób układu pokarmowego.
Leczenie braku apetytu
Problemy są po to, by je rozwiązywać, lecz konieczne jest ich zaobserwowanie. Dzięki szybkiej interwencji w postaci zmiany trybu życia, poszukania czasu na relaks, skonsultowania się z lekarzem, postawienia diagnozy lekarskiej i wybrania konkretnego sposobu leczenia braku łaknienia, można w bardzo szybki i mało interwencyjny sposób spowodować, że człowiek na nowo będzie cieszył się z przyjmowania pokarmów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze