Skąd biorą się przebarwienia na zębach?
DANUTA CAPIGA • dawno temuPrzebarwienia zębów to zmora wszystkich, którzy chcą zachować młody wygląd. Często postarzają nas bardziej niż zmarszczki.
Przebarwienia zębów to zmora wszystkich, którzy chcą zachować młody wygląd. Często postarzają nas bardziej niż zmarszczki.
Kolor zębów uzależniony jest od grubości szkliwa i zębiny, zmienia się również z wiekiem. Zęby mleczne są kredowobiałe, młode zęby stałe mają stosunkowo jasny kolor, a pod wpływem procesów starzenia są coraz bardziej żółte i matowe.
Działanie wielu czynników może powodować zmiany koloru uzębienia. Możemy je podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne.
Przy zewnątrzpochodnych przebarwienia powoduje odkładanie się złogów barwników przylegających do powierzchni zęba. Tutaj my mamy decydujący wpływ na te zmiany, jedząc i pijąc produkty, które barwią nasze zęby. Do nich możemy zaliczyć: jagody, borówki, jeżyny, wiśnie, maliny, curry, kurkumę, buraki, kawę, herbatę, czerwone wino.
Przy wewnątrzpochodnych cząsteczki barwników są wbudowane w wewnętrzne struktury zęba. Dzieje się tak na skutek chorób układowych czy też stosowanie niektórych leków.
Przyczyną przebarwień zębów może być fluoroza. Dochodzi do niej w wyniku przedawkowania fluoru do 9. roku życia.
— Fluoroza dotyczy najczęściej dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku wypluwania pasty. Zbyt duża jego zawartość w organizmie może doprowadzić nie tylko do zatrucia, ale i przebarwienia zębów, dlatego kupujemy dzieciom pasty przeznaczone dla nich, mają one obniżoną zawartość fluoru, a jeżeli korzystają z naszej pasty, to w ilości nie większej niż porównywalna do ziarnka grochu – wyjaśnia dr n.med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.
Szkodliwe działanie wywołują również antybiotyki z grupy tetracyklin, przyjmowane w okresie rozwoju zębów. Zęby mogą przyjąć barwę żółtawą, brązową, szarą lub niebieską. Intensywność przebarwienia zależy od czasu trwania i dawkowania antybiotyku.
Najczęstszą przyczyną przebarwienia zębów jest leczenie kanałowe. Zazwyczaj po takim zabiegu zęby delikatnie ciemnieją.
Jeszcze 20 lat temu, żeby osiągnąć piękny uśmiech, szorowaliśmy zęby solą. Dziś stomatolodzy znają doskonałe sposoby na pozbycie się przebarwień. Niektóre z nich można usunąć preparatami dostępnymi w aptekach i drogeriach. Jeżeli problem nie znika, niemal zawsze rozwiązuje go zdejmowanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, a następnie piaskowanie.
Najtrudniej jest się pozbyć przebarwień, które powstają po terapii antybiotykowej. Czasami nawet po kilku zabiegach, nie da się do końca ich usunąć. Bywa, że jedynym wyjściem jest założenie licówek. Zakrywają one przebarwienia zębów, sprawiając, że wyglądają one zdrowo i naturalnie.
Źródło: informacja prasowa Martyna Dyszka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze