Brak apetytu u dzieci
BEATKA • dawno temuDziecko niejadek to często problem dla rodziców. Dorośli martwią się zdrowiem malucha i jego rozwojem. Nie zawsze brak apetytu u dziecka oznacza poważną chorobę. Czasami wynika to z odmiennego gustu malucha lub ze zwykłego buntu. Dziecko wchodzi w wiek, w którym uwielbia mówić „nie” i nic go nie przekona do zmiany zdania. Jakie są sposoby na brak apetytu u dziecka?
Przyczyny braku apetytu u dziecka
Alergia pokarmowa zajmuje najwyższe miejsce wśród przyczyn braku apetytu u malucha. Głównym objawem alergii pokarmowej jest ból brzucha. Jeżeli dziecko skojarzy, że brzuszek boli go po zjedzeniu danego pokarmu, może stanowczo zacząć odmawiać przyjmowania jedzenia. Maluch ma dużo racji, w końcu najlepszym sposobem na opanowanie alergii jest odpowiednia dieta wykluczająca. Zamiast więc wpychać w dziecko szklankę mleka krowiego lub bułkę z mąki pszennej, warto zrobić testy pokarmowe. Być może dziecko cierpi na alergię na mleko lub ma uczulenie na gluten.
Zespół złego wchłaniania to kolejny problem często dokuczający maluchom. Na czym polega zespół złego wchłaniania? Mimo zjadania odpowiedniej ilości jedzenia, rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo. U dzieci mających problemy z wchłanianiem, jedzenie niemal w całości zostaje wydalone. Tymczasem, prawidłowo, witaminy i minerały powinny być wchłaniane z jedzenia już w przewodzie pokarmowym. Dzieci zmagające się z zespołem złego wchłaniania oddają śmierdzące i tłuszczowe kupki. Do zespołu złego wchłaniania należy celiakia (zespół nietolerancji glutenu). Dziecko zamienia się w niejadka, jest osłabione, rozdrażnione, jego waga stoi w miejscu. Maluch staje się marudny i wydala śmierdzące stolce. Nierzadko pojawia się wówczas anemia u dzieci.
Choroby u dzieci również zmniejszają apetyt dzieci. Organizm skupia całą energię na walce z chorobą, w związku z tym nie chce jej tracić na trawienie. Jeżeli twojemu dziecku zmniejszył się apetyt na dwa dni, nie powinnaś się jeszcze martwić. Zdarza się jednak, że utrata apetytu jest jedynym widocznym objawem choroby toczącej organizm malucha. Dlatego też nagła utrata apetytu, bez żadnej przyczyny, powinna wzbudzić niepokój.
Przyczyny utraty apetytu u dziecka to również:
- niedobór żelaza u dziecka,
- zaciekawienie otaczającym światem i brak czasu na jedzenie,
- zmuszanie do jedzenia,
- mało ruchu,
- zaparcia u dzieci,
- bunt dziecka,
- dokarmianie między posiłkami (słodyczami i niezdrowymi przekąskami).
Sposoby na niejadka
Mamy niejadków powinny zadbać o to, by posiłki były regularne. Dziecko lubi, gdy zachowana jest pewna powtarzalność. Dlatego też pory posiłków warto obrać w miarę stałe. Przerwy między posiłkami powinny być niezbyt długie. Równie ważna jest jakość pożywienia. Posiłek musi być dopasowany do wieku dziecka. Jeżeli masz wątpliwości, czy dziecko może zjeść dany produkt, sięgnij po schemat żywienia. Dziecko powinno dostawać pokarmy łagodne w smaku. Nie trzeba dosalać lub dosładzać posiłków. W ten sposób uniknie się przyzwyczajenia dziecka do soli i cukru.
Czy wiesz, że dzieci „jedzą” oczami? Potrawy powinny być atrakcyjne wizualnie. Maluch szybciej sięgnie po posiłek, który rzuca się w oczy i ma ładne kolory. W sklepach dostępne są makarony w kształcie bohaterów z kreskówek lub w kształcie literek. Posiłek powinien zachęcająco pachnieć. Na koniec należy zwrócić uwagę na atmosferę wokół posiłku. Spokój i cisza są przyjemniejsze niż hałas i zgiełk. Dlatego też nie powinno się jadać przy włączonym telewizorze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze