Apetyt w ciąży
BEATKA • dawno temuCzy duży apetyt w ciąży jest stanem naturalnym? Waga w ciąży wzrasta, jednak po porodzie powinna wrócić do normy. Tymczasem, wiele kobiet skarży się na nadmiar kilogramów i zbędny tłuszczyk, który pojawia się w ciąży i niełatwo się go pozbyć po porodzie. Kobiety w ciąży zmagają się często z dużym apetytem i uczuciem permanentnego głodu.
Większy apetyt w ciąży
Przez pierwsze tygodnie ciąży apetyt jest nieduży, zazwyczaj nie różni się niczym od apetytu sprzed ciąży. Na apetyt mają wpływ poranne mdłości i wymioty w ciąży – to one go zmniejszają. Jednak około 18 tygodnia kobieta może nagle poczuć przypływ głodu i chęci jedzenia. Wilczy apetyt często dokucza kobietom w ciąży. Jest to stan naturalny, niemniej jednak przyszła mama nie powinna sobie folgować w jedzeniu. Sugestia, jakoby kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje jest bardzo błędna.
O ile w pierwszym trymestrze ciąży apetyt nie zmienia się, a nawet może zostać zmniejszony, o tyle w drugim trymestrze i trzecim trymestrze ciąży wzrasta. Wiąże się to z rozwojem dziecka. Maluszek staje się coraz większy i zużywa więcej składników odżywczych. Jeżeli kobieta w pierwszym trymestrze miała mniejszy apetyt, to w kolejnych będzie on zdecydowanie większy. Organizm będzie starał się nadążyć za wzrostem dziecka.
Warto pamiętać, że niekontrolowany apetyt w ciąży może skończyć się nadwagą po ciąży. Zbyt szybkie przybieranie na wadze w okresie ciąży również jest niezdrowe. W ciąży nie można jeść za dwoje. Dieta w ciąży ma duże znaczenie dla zdrowia kobiety i dziecka. Jeżeli przyszłej mamie trudno jest poskromić apetyt, powinna jeść więcej warzyw i owoców.
Niezdrowe przekąski (fast food, paluszki, chipsy, popcorn, czekolada, batony czekoladowe, słodycze ogółem) powinny zniknąć z zasięgu rąk głodomora. Zamiast nich w diecie powinny dominować owoce, warzywa i nabiał. Błonnik znajdujący się w owocach i warzywach daje uczucie sytości i oddala widmo głodu. Warto pamiętać, że po zjedzeniu słodkiej, niezdrowej przekąski cukier w organizmie gwałtownie wzrasta. Przez to uczucie sytości utrzymuje się bardzo krótko i tuż po nim pojawia się uczucie głodu.
Mały apetyt w ciąży
Brak apetytu w okresie ciąży przypada zazwyczaj na pierwszy trymestr ciąży. To właśnie w tym okresie pojawiają się pierwsze objawy ciąży, takie jak poranne mdłości, wymioty, zawroty głowy. Dolegliwości ciążowe zmniejszają apetyt. Na apetyt wpływają też spowolnione działanie układu pokarmowego i stres w ciąży. Przyszła mama może martwić się zdrowiem dziecka – pierwszy trymestr często bywa decydujący o dalszym rozwoju płodu. Spowolniona praca układu pokarmowego jest wynikiem wysokiego poziomu progesteronu w ciąży i zatrzymywaniem wody w organizmie.
Jeżeli brak apetytu pojawia się pod koniec ciąży, przyczyną jest zazwyczaj ucisk coraz bardziej powiększającej się macicy na żołądek. Kobieta w ciąży powinna jeść mniejsze porcje, za to częściej. Dzięki temu kobieta zmniejszy mdłości. Niepolecane są ciężkostrawne potrawy, zamiast tego lepiej sięgać po lekkie posiłki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze