Dieta przed ciążą
BEATKA • dawno temuPlanowanie ciąży uważa się za jeden z silniejszych bodźców do zmiany trybu życia i diety. Kobieta, która decyduje się na dziecko, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia jest odżywianie, bowiem to często od diety matki zależy prawidłowy rozwój malucha. Właściwe odżywianie ważne jest też dla samej zainteresowanej. Jeżeli już przed ciążą przyszła mama wyrobi w sobie nawyk sięgania po zdrowe przekąski, wówczas łatwiej jej będzie wrócić po ciąży do formy. Nadwaga po ciąży to często efekt nieprawidłowego odżywiania, podjadania oraz obżerania się.
Witaminy i minerały przed ciążą
Jakie witaminy i minerały w ciąży są ważne? Trzy miesiące przed ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy (0,4 mg dziennie), który jest dostępny w aptekach bez recepty. Jeśli nie jesteś przekonana do tabletek, kwas foliowy możesz odnaleźć w szpinaku, sałacie, liściach pietruszki, brokułach, owocach cytrusowych, warzywach strączkowych. Kwas foliowy zapobiega wystąpieniu wad wrodzonych układu nerwowego u dziecka.
Żelazo chroni przed przedwczesnym porodem w pierwszych miesiącach ciąży oraz anemią u dziecka. Na niedobory żelaza narażone są kobiety będące na diecie wegetariańskiej lub rzadko jedzące mięso. Niedobór żelaza prowadzi też do bezpłodności kobiecej i męskiej. Żelazo znaleźć można w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, pieczywie pełnoziarnistym i w suszonych owocach.
Wapń to kolejny niezbędny składnik zdrowej diety. Kobiety w ciąży potrzebują wapnia dwa razy więcej, niż dotychczas. Dużo wapnia zawierają produkty mleczne: mleko, kefir, maślanki, jogurty naturalne, chude sery twarogowe. Kobiety powinny też zadbać o uzupełnianie poziomu białka, ponieważ jego niedobory powodują zmniejszenie obwodu główki dziecka aż o połowę.
Witaminy A, E i C są ważnymi przeciwutleniaczami. Ich zadaniem jest ochrona tworzącego się zarodka. Witaminy te znaleźć można w owocach i warzywach, a zwłaszcza w owocach cytrusowych, truskawkach, malinach, czarnej porzeczce, czerwonej papryce, natce pietruszki, brukselce, kapuście, sałacie i w pomidorach. Witamina E znajduje się w olejach roślinnych, sezamowym, lnianym i słonecznikowym, w margarynie roślinnej, orzechach i awokado.
Przygotowanie do ciąży
Poradniki medyczne podają, że kobieta powinna wprowadzić zdrową dietę na trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem. W tym czasie organizm przyszłej matki będzie mógł oczyścić się ze zgromadzonych do tej pory szkodliwych substancji. W organizmie kobiety zostaną zgromadzone witaminy i mikroelementy potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju.
Pierwszym krokiem przygotowania do ciąży powinna być realna ocena twojego wyglądu i samopoczucia. Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość, powinnaś coś z tym zrobić. Żeby zobaczyć to, jak dużą masz nadwagę, oblicz swój wskaźnik BMI. Odchudzanie przed ciążą nie może być rygorystyczne. Jednak przy wprowadzeniu i konsekwentnym stosowaniu się do wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania, w połączeniu z uprawianiem sportu, możesz zrzucić około 6–9 kilogramów. Nadwaga u kobiet w ciąży może doprowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, przedwczesnego porodu. Dodatkowo otyłość kobiety wpływa na wagę dziecka, które przychodzi na świat przeważnie o 250 g cięższe. Zbyt duża masa płodu zwiększa ryzyko wystąpienia rzucawki, zatruć, złego ułożenia dziecka. Jest też przyczyną trudnego porodu.
Aby walczyć z otyłością lub nadwagą, należy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentną. Niezbędna będzie zmiana trybu życia – pełnowartościowe śniadania, posiłki o stałych porach, gimnastyka, aktywny wypoczynek. Zamiast otłuszczonego cheeseburgera, jedz warzywa i owoce. Kolację zjadaj najpóźniej do 18.00. Nie objadaj się przed snem. Zdrowa dieta polega na dostarczaniu do organizmu potrzebnych składników odżywczych. Stosowanie drakońskich diet (np. głodówek) przyniesie krótkotrwały efekt, który zakończy się efektem jo-jo i wycieńczeniem twojego organizmu. Tymczasem tobie, jako przyszłej mamie, chodzi o pozbycie się zbędnych kilogramów i wzbogacenie organizmu w potrzebne witaminy, mikro- i makroelementy.
Żeby oczyścić organizm nie wystarczy tylko zdrowo się odżywiać. Należy jeszcze zerwać ze wszystkimi używkami. Jeśli palisz papierosy lub pijesz alkohol, to odpowiedni czas, by to rzucić. Wypijanie kilku filiżanek kawy dziennie również dobrze nie wpłynie na twoje dziecko, które może urodzić się z niską masą urodzeniową. Dlatego ogranicz spożycie kawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze