Przygotowanie do ciąży
BEATKA • dawno temuŚwiadome przygotowanie do ciąży to szereg czynności, które powinni wykonać zarówno przyszła mama, jak i tato. Żeby uzyskać odpowiednie informacje, warto zgłosić się do ginekologa. Lekarz zaleci badania, które należy wykonać, żeby ocenić stan zdrowia obojga rodziców. Poza tym kobieta musi pamiętać o zdrowej diecie przed ciążą i aktywnym stylu życia.
Badania przed ciążą
Po co wykonywać badania przed ciążą? Kobieta i mężczyzna muszą mieć pewność, że są zdrowi. Uchroni to dziecko przed różnymi schorzeniami. Niektóre pary cierpią na problem z bezpłodnością. Przeprowadzone badania umożliwią poprawę stanu zdrowia i poczęcie dziecka. Badania, które powinni wykonać przyszli rodzice to:
- morfologia krwi,
- OB, czyli szybkość opadania krwinek czerwonych,
- badanie ogólne moczu, poziom glukozy,
- poziom transaminaz wątrobowych, czyli ALAT i ASPAT,
- poziom antygenu HBs.
Wyniki powyższych badań wykluczą lub potwierdzą niedokrwistość, stany zapalne organizmu, zakażenie dróg moczowych, problemy z wątrobą, problemy z poziomem cukru, nosicielstwo żółtaczki typu B.
Badania, którym powinna się poddać przyszła mama to:
- badanie poziomu hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4),
- badanie przeciwciał IgM oraz IgG w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii,
- badanie przeciwciał w kierunku różyczki.
Przed ciążą i w jej trakcie kobieta musi być pod stałą opieką ginekologa. Warto wybrać sobie zaufanego lekarza. Kobietę czekają też badania ginekologiczne przed ciążą:
- cytologia,
- ocena stopnia czystości pochwy,
- USG narządu rodnego,
- USG piersi,
- poziom żeńskich hormonów płciowych,
- grupa krwi i oznaczenie czynnika Rh.
Ginekolog zaleci też dokładny pomiar wagi ciała i ciśnienia. Poprosi też o wyniki innych badań. Lekarz może też zlecić wykonanie ich ponownie. Przyszli rodzice powinni zastanowić się nad tym, czy w ich rodzinie urodziło się dziecko obdarzone wadą genetyczną lub mające widoczne dysproporcje w budowie ciała. Jeżeli takie przypadki miały miejsce, należy poinformować o tym ginekologa. Być może konieczne będzie udanie się do poradni genetycznej. Kobieta planująca ciążę nie może mieć problemów z próchnicą zębów, która jest źródłem groźnych dla dziecka bakterii. Dlatego też warto wyleczyć zęby przed ciążą i umówić się na wizytę do stomatologa.
Szczepienia przed ciążą to kolejny ważny punkt. Jeżeli kobieta nie była szczepiona na WZW B (żółtaczkę typu B), powinna się zaszczepić. Ważna jest też szczepionka na różyczkę. Różyczka w ciąży powoduje wady rozwojowe płodu, może też być przyczyną poronienia lub urodzenia martwego dziecka.
Styl życia kobiety przed ciążą
Jeżeli kobieta ma nadwagę lub niedowagę, powinna pomyśleć o odchudzaniu przed ciążą. Oczywiście nie chodzi tu o stosowanie rygorystycznych diet odchudzających, które zubożą organizm kobiety. Kobiety mające niedowagę mają przeważnie trudności z donoszeniem ciąży i muszą zazwyczaj leżeć. Z kolei panie z nadwagą mogą zachorować na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze.
Odżywianie przed ciążą powinno być zbilansowane. Jadłospis powinien składać się z warzyw i owoców, które dostarczają cennych witamin i minerałów. Potrawy mięsne i nabiał dostarczają z kolei dużo cennego białka. W rybach znaleźć można nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które obniżają poziom złego cholesterolu. Alkohol w ciąży, papierosy w ciąży są całkowicie zakazane. Wpływają bowiem bardzo niekorzystnie na zdrowie dziecka (zarówno fizyczne, jak i psychiczne). Ilości kawy należy ograniczyć.
Bardzo ważne są ćwiczenia przed ciążą. Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie. Dzięki temu bóle kręgosłupa w ciąży są znacznie mniejsze. Ciało w ciąży ulega dużej zmianie. Jakie są skuteczne sposoby na rozstępy po ciąży? Podstawą pielęgnacji ciała jest nawilżanie skóry. Potrzebne będą specjalne preparaty. Pomocna może okazać się również wizyta u kosmetyczki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze