RTG w ciąży
BEATKA • dawno temuPrześwietlenie RTG, czyli rentgen, może mieć wpływ na płód, jednak nie zawsze. Kobiety w ciąży muszą o siebie szczególnie dbać. Wiele czynności, które przed ciążą nie przynoszą szkody, w trakcie ciąży są zakazane. Jak jest w przypadku prześwietlenia RTG? Czy promienie rentgenowskie szkodzą dziecku? W jaki sposób promieniowanie rentgenowskie wpływa na ciążę?
Wpływ RTG na ciążę
Rentgen to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które przypomina promieniowanie ultrafioletowe lub to z kuchenki mikrofalowej. Kobiety w ciąży, które muszą wykonać prześwietlenie RTG, zastanawiają się nad wpływem RTG na dziecko. Stopień szkodliwości promieniowania RTG jest zależny od częstotliwości zastosowania dawki promieniowania oraz od części ciała, które są prześwietlane. Kobiety starające się o dziecko oraz będące w ciąży powinny zrezygnować z badań wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie.
Wpływ RTG na rozwój ciąży:
- poronienie,
- problemy w dalszym przebiegu ciąży.
Wpływ RTG na dziecko:
- uszkodzenie centralnego układu nerwowego w okresie prenatalnym,
- zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na raka po porodzie,
- zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki po porodzie.
Obecnie można wykonać badanie promieniami RTG konkretnej partii ciała. Wiązkę promieni kieruje się np. na żuchwę lub pojedynczego zęba. W takim wypadku jest to niewielka dawka promieniowania, skierowana daleko od płodu i nie ma ona wpływu na ciążę. Choć oczywiście, ryzyko nie jest całkowicie wykluczone. Zbyt duże dawki promieni RTG skierowanych na ciało kobiety w ciąży grozi poważnymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego dziecka. W konsekwencji może dojść do poronienia lub problemów w dalszym rozwoju ciąży. Oddziaływanie promieni na płód zwiększa ryzyko pojawienia się raka u dziecka lub białaczki w życiu pozapłodowym.
Rodzaje badań RTG
Kobiety, które nie muszą wykonać badania rentgenowskiego, powinny z niego zrezygnować. Warto odłożyć je do czasu porodu. Po urodzeniu dziecka będzie można wykonać badanie. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie może przełożyć badania. Badanie rentgenowskie można wykonać jedynie w górnym obszarze ciała kobiety w ciąży – możliwe jest do wykonania:
- RTG klatki piersiowej,
- RTG jamy ustnej,
- RTG szyi,
- RTG kończyn górnych.
W takiej sytuacji promienie rentgenowskie nie są skierowane bezpośrednio na dziecko. Badania niepolecane dla kobiet w ciąży to:
- RTG brzucha,
- RTG pleców,
- RTG miednicy,
- RTG nerek.
Jeżeli kobieta musi mieć wykonane badanie RTG w okolicach dolnej partii ciała, wówczas lekarz podejmie specjalne środki, które zmniejszą wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód. Wszystko po to, by promieniowanie nie miało bezpośredniego kontaktu z płodem. Lekarz osłabia wiązkę promieni tak, by nie mogły one dojść do dziecka. Kobieta udająca się na badanie rentgenowskie musi poinformować lekarza o swoim stanie. Ciąża jest stanem dyskwalifikującym przed wykonaniem badania, niemniej jednak w niektórych sytuacjach nie można z niego zrezygnować. Problem rozpatrywany jest indywidualnie. Niekiedy, zamiast badania RTG, można wykonać badania, które nie szkodzą dziecku – badanie USG lub badanie MRI.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze