Trudne noce w ciąży - jak sobie z nimi radzić?
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Odpoczywanie w ciąży bywa trudne. Na początku część kobiet cierpi z powodu mdłości i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pod koniec ciąży, źle się śpi, bo ciało jest ociężałe, trudno zmienić pozycję itd. Ale są sprawdzone metody na choćby minimalną poprawę snu w ciąży.
Pierwszy trymestr — niepokój, zgaga, bóle
Początkowy okres ciąży sprawia, że sen mogą utrudniać nudności, wymioty, dziwne sny, nocne niepokoje. Wydaje się, że to nic strasznego, jednak potrafi mocno wymęczyć organizm i skutecznie zniechęcić do pójścia do pracy i innych codziennych obowiązków. W pierwszym i drugim trymestrze nie ma jeszcze typowo fizycznych uciążliwości ze strony naciskającego na pęcherz dziecka. Tu raczej mamy do czynienia z niepokojem i dość nieznacznymi — w porównaniu do trzeciego trymestru — zmianami w wadze ciała. I co prawda w początkowej fazie ciąży można bez lęku zasypiać w niemal każdej pozycji, nawet wówczas kobiety skarżą się na bezsenność.
Bezsenność ciążowa
Dla wielu kobiet, które przed ciążą nie miały problemów z zasypianiem, wraz z informacją o tym, że będą matkami, zmienia się komfort snu. U niektórych przespanie całej nocy graniczy z cudem. Co takiego mogło się stać? Niezależnie od wcześniejszych nocnych przyzwyczajeń, ciąża mogła wiele, jeśli nie wszystko, zmienić. Burza hormonów i setki zmian, jakie mają miejsce w kobiecym organizmie w tym czasie, mogą wydatnie wpływać nie tylko na samopoczucie, wygląd skóry, włosów, ale także na komfort snu właśnie. Dlatego pierwszym i najbezpieczniejszym krokiem będzie rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinno być tak, że jeśli nie potrafi on rzeczowo odpowiedzieć na obawy ciężarnej, a te uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie, powinien skierować ją np. do poradni snu. Tam w profesjonalny i dobrany do konkretnego przypadku sposób kobiety w ciąży otrzymują opiekę i wskazówki do zastosowania w domu. Bezsenność to jeden z powodów dyskomfortu kobiet w ciąży, mający także wydatny wpływ na samopoczucie dziecka.
Wygodny sen
Jeśli wcześniej nie było sposobności na kupno właściwego materaca do spania, ciąża powinna być taką okazją. Trzeci trymestr, niezależnie od wielkości i spodziewanej masy dziecka, dla większości kobiet bywa męczący. Czasem cierpi kręgosłup, ale czasem także łydki, stopy, a nawet kolana. Wygodny, dostosowany pod względem twardości materac to niezbędny element wypoczynku przyszłej mamy. Ale to nie wszystko, bo do spania w okresie, kiedy brzuch jest już widocznie odczuwalny, przyda się też specjalna poduszka dla ciężarnych. Tego typu poduszki dostępne są w różnych kształtach, ale w każdym przypadku ich główną zaletą jest możliwość wygodnego ułożenia brzucha oraz wsparcie nieco powyżej linii kręgosłupa jednej, zgiętej w kolanie nogi. Taka poduszka może się przydać także po porodzie do karmienia malucha lub zorganizowania mu wygodnego “gniazdka” do drzemki przy mamie.
Wygodny sen w ciąży to także nie zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku, wietrzenie i nawilżanie powietrza w sypialni, brak silnych zapachów, czyli pilnowanie wszystkich zasad higieny snu.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze