Kiedy wypadają zęby mleczne?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temu„Babciu, babciu, jestem scelbaty!” - chwali się twój dumny jak paw kilkuletni synek, pokazując na dłoni białego zęba. Zęby mleczne, których powstanie okupione było bólem maluchów i rodziców, w końcu wypadną, by zrobić miejsce tym stałym. Kiedy przychodzi na to czas?
Dlaczego wypadają?
Ząbkowanie, rozpoczynające się ok. 7. miesiąca życia dziecka i zakończone, gdy maluch ma ok. 2,5 lat (lub mniej), to proces wyżynania się zębów czasowych – mlecznych. Nie są one zębami stałymi, bo nie mają ku temu predyspozycji – jest ich mniej (20), są szerzej rozstawione, ich korony otacza szkliwo, a ich korzenie są dużo słabsze niż w zębach stałych. Te ostatnie rozwijają się od pierwszych lat życia i powoli wyrzynają się tuż pod mleczakami.
Kiedy wypadają?
Mleczaki wypadają zwykle nie wcześniej niż od 6. roku życia. Dochodzi wówczas do resorpcji korzeni zębów mlecznych, czyli wchłaniania składników mineralnych kości. W konsekwencji rozwijający się ząb wypycha mleczaka. Nie od razu też na miejscu zęba mlecznego pojawia się stały. Proces wymiany zębów może trwać nawet do 13. roku życia, zazwyczaj jednak już 11-latek ma kompletne uzębienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze