Mleczne zęby u dzieci
BEATKA • dawno temuZęby mleczne nazywane są też czasowymi. Pojawiają się już pod koniec szóstego miesiąca życia niemowlaka. Ostatnie zęby mleczne wyrzynają się około trzydziestego miesiąca. Ten typ zębów to pierwsze pokolenie. W tym okresie bardzo ważna jest higiena jamy ustnej, dbanie o zęby i dziąsła. Niestety, większość rodziców bagatelizuje jej znaczenie u tak małych dzieci. Tymczasem niedbanie o zęby w wieku niemowlęcym odbija się na stanie uzębienia u dziecka starszego.
Objawy wyrzynania zębów mlecznych
Po czym poznać, że u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki? Najczęstsze objawy wyrzynania zębów to:
- rozpulchnienie dziąseł,
- nadmierne wydzielanie śliny,
- niepokój u dziecka,
- problemy ze snem,
- stany podgorączkowe,
- częste marudzenie,
- zmniejszony apetyt.
Kiedy zaobserwujesz, że pojawieniu się pierwszych zębów w buzi twojej pociechy, towarzyszą zaparcia, biegunki, wymioty, wysypka, wybierz się z dzieckiem do pediatry lub stomatologa.
Rozwój zębów można opisać w trzech fazach:
- faza przederupcyjna – dotycząca kształtowania korony zęba, podczas gdy sam ząb nie jest jeszcze widoczny;
- faza przedfunkcyjna – określa czas wzrastania zęba, aż do momentu, w którym będzie mógł się połączyć z zębem znajdującym się po drugiej stronie;
- faza funkcyjna – przypada na czas kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.
Pielęgnacja zębów mlecznych
W trakcie wyrzynania zębów należy profilaktycznie smarować dziąsła środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Dziecko w tym okresie będzie marudne i płaczliwe. W celu złagodzenia bólu dziąseł należy poić dziecko na noc herbatkami ziołowymi. Jeśli maluch bardzo cierpi, podaj mu środek przeciwbólowy (wcześniej jednak skonsultuj się z lekarzem). Słodycze nie są wskazane dla dzieci w żadnym wieku, więc jeśli już wprowadziłaś je do diety dziecka, zdecydowanie je ogranicz.
Pamiętaj, żeby pielęgnować zęby i jamę ustną dziecka. W trakcie wyrzynania ząbków, ślinianki są bardzo aktywne. Nadmiar śliny może podrażnić skórę wokół ust i powodować stany zapalne. W takiej sytuacji rodzic musi wycierać nadmiar śliny i natłuszczać buzię kremem. Pilnuj, żeby twoje dziecko nie wkładało do jamy ustnej różnych przedmiotów. Jeśli dziecko wpycha do buzi wszystko to, co znajdzie pod ręką, może rozwinąć się silne zapalenie jamy ustnej.
Od małego warto uczyć dziecko dbać o zęby. Kup dziecku szczoteczkę i pastę do zębów dla niemowląt. Pierwsze szczoteczki są zazwyczaj gumowe. Jeśli twój maluch ma już pierwsze cztery ząbki, możesz zmienić mu szczoteczkę z gumowej na prawdziwą (musi być miękka). Zacznij wyrabiać w maluchu nawyk mycia zębów dwa razy dziennie.
Kiedy wypadają zęby mleczne? Dziecko zaczyna tracić zęby czasowe około 5–6 roku życia. Proces wymiany zębów trwa kilka lat. Przeważnie dzieci jedenastoletnie mogą pochwalić się pełnym uzębieniem. Niekiedy ząb mleczny wisi już na jednym korzonku, rusza się na wszystkie strony, a mimo to uparcie nie chce wypaść. Możesz usunąć ząb mleczny – chwyć go mocno i stanowczym ruchem (obracając go) wyrwij. Jeżeli jednak ząb się rusza, ale siedzi jeszcze, nie usuwaj go. Niepotrzebne wyrywanie zęba powoduje krwawienie, ból i może wywołać infekcję.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze