Leczenie zębów mlecznych
BEATKA • dawno temuZęby u dzieci wymagają takiej samej pielęgnacji, jak zęby u dorosłych. Przekonanie, że pielęgnacja zębów mlecznych nie jest konieczna, jest dużym błędem. Higiena jamy ustnej jest ważna w każdym wieku. Zaniedbania prowadzą bowiem do rozwoju próchnicy zębów. Niewyleczona choroba zębów mlecznych przenosi się później na zęby stałe. Zęby mleczne są bardziej podatne na choroby, gdyż ich szkliwo jest słabsze. Dlatego też obowiązkiem rodziców, jest dbanie o to, by maluchy codziennie szczotkowały zęby i używały pasty dla dzieci.
Skutki nieleczenia zębów mlecznych
Zęby mleczne są słabiej chronione, dlatego też dość łatwo padają ofiarą próchnicy zębów. Nieleczona choroba prowadzi do szybszego wypadania zębów mlecznych. Ci którzy łudzą się, że taki stan rzeczy pozostaje bez wpływu na późniejsze ukształtowanie szczęki, są w błędzie. Jeśli u malucha zbyt szybko wypadną mleczaki, jego szczęka i żuchwa nie będą miały czasu prawidłowo się ukształtować. W konsekwencji pojawiające się zęby stałe nie będą miały odpowiednio dużo miejsca i zamiast wyrastać w równiej linii, będą wyżynać się jeden nad drugim – niektóre bliżej warg, inne bliżej podniebienia.
Dzieci, u których w ten sposób wyrosną zęby, będą musiały chodzić przez kilka lat w zamontowanym na stałe aparacie ortodontycznym lub poddać się operacji. Jeśli w dalszym ciągu, mimo wad zgryzu, nie zostanie podjęte działanie, to u maluchów może dojść do deformacji twarzy. Nieleczona próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe.
Wizyty u dentysty
Pierwsza wizyta u dentysty może być przeprowadzona już w 6 miesiącu życia dziecka. Zazwyczaj u malucha pojawiają się już siekacze. Wizyty u dentysty muszą być regularne (co 3–6 miesięcy). Oczyszczanie zębów z próchnicy przeważnie jest bolesne. Aby przekonać malucha, można zastosować kolorowe lub fosforyzujące plomby. Natomiast aby zapobiegać próchnicy zębów, stosuje się lakierowanie i lakowanie.
Czasami dzieci trafiają do dentysty z tak popsutymi zębami, że nie można ich już odratować. W takiej sytuacji lekarz wykonuje lapisowanie, czyli zabieg impregnowania zęba solami srebra. Zaimpregnowany ząb będzie czarny, ale próchnica przestanie się pogłębiać. Nie należy wyrywać zębów mlecznych, gdy te same nie są jeszcze gotowe do wypadnięcia. Zbyt wczesne wyrwanie mleczaka może spowodować zatrzymanie rozwoju szczęki i żuchwy, a w przyszłości wady zgryzu.
Profilaktyka próchnicy
Tak naprawdę nie ma skutecznego sposobu, aby uchronić zęby dziecka przed próchnicą. Choć można spowolnić rozwój choroby i ją ograniczyć. Z diety malucha należy wyeliminować słodycze i słodkie napoje gazowane. Za powstanie próchnicy często odpowiada właśnie cukier. Nieświadomi rodzice nieraz pozwalają na to, by dziecko usypiało z butelką napełnioną słodkim mlekiem lub gęstym słodzonym sokiem. To duży błąd, gdyż śpiący maluch nie umyje już zębów. Jeśli dziecko je już słodycze, rodzice powinni dopilnować, by wyrobiło w sobie nawyk mycia zębów po każdej przekąsce. Jeśli maluch już umyje ząbki przed snem, nie powinien nic więcej jeść.
Fałszem jest przekonanie, że moczenie smoczka w cukrze lub miodzie pomoże dziecku zasnąć. Malo tego, że sposób ten się nie sprawdza, to jeszcze dostarcza maluchowi glukozy, która zamienia się w jamie ustnej w kwas niszczący szkliwo zębów. Niewiele osób wie, że próchnicą można się zarazić. Dlatego też rodzice powinni wyzbyć się nawyku oblizywania smoczka lub łyżeczki przed podaniem jej dziecku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze