Próchnica u dwulatka
BEATKA • dawno temuNajczęstsza choroba zębów u dzieci to próchnica. Maluchy często mają czarne plamki na zębach. Próchnica atakuje mleczne zęby u dzieci, dlatego też o pielęgnację zębów maluchów należy się zatroszczyć dość wcześnie. Niestety, niektórzy rodzice żyją w przekonaniu, że nie trzeba dbać o zęby mleczne, gdyż i tak wypadną. To poważny błąd. Należy pamiętać, że zaniedbania w higienie jamy ustnej prowadzą do powstania poważnych ubytków w przyszłości. Jak dbać o zęby dwulatka, żeby jego uśmiech nie przypominał czarnej dziury?
Rozwój próchnicy
Dzieci dwuletnie mają jeszcze zęby mleczne, które szybciej i łatwiej ulegają próchnicy. Najczęstszą odmianą choroby, która atakuje zęby malucha, jest próchnica wsteczna. Choroba w początkowej fazie nie wywołuje oznak bólowych, gdyż bardzo szybko postępuje. Próchnica wsteczna szybko atakuje miazgę zęba i wywołuje jego zapalenie. Dopiero wówczas maluch zaczyna skarżyć się na ból zęba. Dziecko orientuje się, że z jego zębem jest coś nie tak w momencie, w którym ząb kwalifikuje się już do usunięcia.
Próchnica zaczyna najpierw niszczyć szkliwo zęba, co jest widoczne w postaci niedużych plamek na powierzchni zęba. Jeśli zauważysz u malucha takie zmiany, umów dziecko na wizytę u stomatologa. W tym okresie dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba. Próchnica bardzo szybko postępuje, i kiedy maluch zacznie się skarżyć, może być już za późno. Ząb ulega uszkodzeniu w momencie, gdy choroba dojdzie do zębiny. To właśnie wtedy dziecko może zacząć płakać z powodu bólu zęba. Kiedy choroba dojdzie do naczyń krwionośnych i nerwów, rozwija się stan zapalny również w obrębie korzenia zęba. Ból jest już znacznie silniejszy i może promieniować w kierunku karku, szyi, ucha. U dziecka może się również pojawić gorączka.
Wypadanie zębów mlecznych nie może być powodem, dla którego zaniedbana zostanie higiena jamy ustnej. Dziecko, które ma popsute zęby, będzie odczuwało ból podczas jedzenia słodkich rzeczy i picia gorących lub zimnych napojów. Zaniedbana choroba może wywołać komplikacje w postaci: zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba, ropienia okołozębowego, ziarniniaka, przetoki ropnej. Nieleczona próchnica powoduje też wady zgryzu u dzieci.
Przyczyny i zapobieganie próchnicy
Główną przyczyną próchnicy jest zła dieta, a konkretnie duża ilość słodyczy. Dziecko, które często podjada słodkości i pije słodzone napoje gazowane, jest narażone na wystąpienie wczesnej próchnicy. Szkodliwe jest też picie słodkiego mleka przed zaśnięciem i zasypianie z butelką w buzi. U niemowlaków prowadzi to do pojawienia się próchnicy butelkowej.
Inne przyczyny próchnicy to nieodpowiednia higiena jamy ustnej i indywidualne skłonności. Cukry powodują powstawanie w jamie ustnej bakterii, które gromadzą się na zębie, niszcząc szkliwo i atakując zębinę.
Aby zapobiegać próchnicy, dbaj o to, by maluch codziennie używał szczotki i pasty do zębów. Pilnuj, by dziecko myło zęby właściwie, oraz by po umyciu zębów, nic nie jadło. Nie oblizuj łyżeczek lub smoczków maluchów, gdyż możesz przenieść na nie swoje bakterie próchniczne. Najlepiej wyklucz z diety dziecka słodycze i napoje gazowane. Chodź z dzieckiem na kontrolne wizyty do stomatologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze