Drugi trymestr ciąży - jak wygląda rozwój dziecka?
PATRYCJA • dawno temuDrugi trymestr ciąży trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży. W tym czasie proporcje ciała dziecka zaczynają się normować. Teraz szybciej rośnie tułów maluszka. Jak dokładnie wygląda rozwój dziecka w tym okresie?
Czwarty miesiąc ciąży
Rozpoczyna się wraz z 14. tygodniem ciąży. W tym tygodniu dziecko jest wielkości pomarańczy. W mózgu mnożą się komórki a reszta ciała zostaje wyposażona w nerwy. Dzięki temu ciało dziecka jest wrażliwe na dotyk, za wyjątkiem czubka i boków główki, które są narażone na ucisk podczas porodu. W niektórych przypadkach można już określić płeć dziecka. W 15. tygodniu malec wydłuża się, ale niewiele przybiera na wadze. Przez stetoskop można usłyszeć już bicie serca. W 16. tygodniu ciało dziecka pokryte jest meszkiem, który później zaniknie. Nosek jest już bardzo ładnie ukształtowany. W 17. tygodniu maleństwo mierzy ok. 11–12 cm. Na dłoniach pojawiają się linie papilarne. W kolejnych tygodniach buzia dziecka staje się coraz ładniejsza. Niektóre mamy mogą poczuć już delikatne ruchy dziecka.
Piąty miesiąc ciąży
Trwa od 19. do 22. tygodnia ciąży. Na początku piątego miesiąca płuca dziecka są już praktycznie ukształtowane, ale nie potrafią jeszcze samodzielnie pracować. Maleństwo uczy się oddychać połykając wody płodowe. Co więcej, dziecko zaczyna słyszeć! Uważaj na głośne i niskie dźwięki, gdyż mogą one niepokoić dziecko. O tym jakiej muzyki słuchać w ciąży zadecyduj sama. Nie tyle ważny jest gatunek, co tonacja i głośność muzyki. W 20. tygodniu dziecko waży już ok. 300–320 g i wielkością przypomina grejpfrut. W tym czasie rosną paznokcie u nóg i zaczynają pracować gruczoły łojowe. W 21. tygodniu malec zaczyna regularnie kopać swoją rodzicielkę. Zaczyna również normować sobie rytm dnia. W ostatnim tygodniu piątego miesiąca na główce dziecka zaczynają pojawiać się włoski a nad oczami brwi. Ostatecznie kształtują się uszka.
Szósty miesiąc ciąży
Liczony jest od 23. do 26. tygodnia ciąży. Na początku szóstego miesiąca przyszła mama może poczuć drgania brzuszka. Oznacza to, że dziecko ma czkawkę. W ten sposób ćwiczy mięśnie potrzebne do oddychania. W kolejnym tygodniu dziecko coraz bardziej się kręci i rozpycha. W 25. tygodniu malec zaczyna zdecydowanie przybierać na wadze. Pod koniec tego tygodnia powinien ważyć już ok. 700 g. Mimo to skórka dziecka nadal jest pomarszczona. Dotykając brzucha mamy można poczuć kopnięcia, a nawet je zobaczyć. W 26. tygodniu płuca dziecka są już na tyle wykształcone, że nawet w wypadku przedwczesnego porodu dają szansę na przeżycie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze