35 tydzień ciąży
URSZULA ROGALSKA • dawno temuOstatni trymestr, czyli przygotowanie do finiszu. Mama ma już mało siły na dalekie wojaże, więc najkorzystniej jest w ostatnich tygodniach odpoczywać przed rozwiązaniem. Zostało zaledwie 5–7 tygodni, więc nawet jeżeli dziecko urodziłoby się w tym tygodniu ciąży, to istnieje prawie 100% szansa na samodzielne życie maluszka, poza łonem matki.
Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży
Maluszek przybiera na wadze, mając około 2500 gramów i 36–45 cm wzrostu. W związku z tym ma znacznie ograniczone możliwości swobodnego przemieszczania się, co przekłada się na ciągłe rozciąganie i mocniejsze uderzenia w brzuch mamy. Co ważne, rozwój maleństwa w brzuchu nadal polega na systematycznym treningu płuc, by dobrze przygotować się do oddychania powietrzem. Dziecko coraz lepiej widzi i słyszy, więc warto wykorzystywać ten fakt i przyzwyczajać go do ulubionych dźwięków. Inną istotną kwestią jest nabieranie przez maluszka osobistego rytmu poruszania się, jak i spania. Dlatego też w tym okresie mamy potrafią dokładnie określić, kiedy ich dziecko ma czas aktywności.
Przebieg ciąży w 35 tygodniu ciąży
Kobieta ciężarna oczekująca już zbliżającego się porodu może wykazywać coraz większe zmęczenie dźwiganym ciężarem. Często kobiety narzekają na trudności w spaniu, odpoczywaniu. Spowodowane jest to ciążącym brzuchem, bólem krzyża, ale także coraz większą obawą o poród, rozwój dziecka i codzienność związaną z maluszkiem poza brzuchem. Poza tym doskwierać może w tym czasie puchnięcie nóg lub nawet całego ciała. Warto w tym okresie dokładnie kontrolować ilość przyjmowanych płynów. Istnieje bowiem zwiększone ryzyko zastygania wody w organizmie. Innymi objawami, typowymi w tym okresie są problemy z koncentracją uwagi. Przyczyną jest kurczenie się komórek mózgowych. Jest to sytuacja odwracalna tuż po porodzie. W 35 tygodniu ciąży przyszła mama częściej niż w II trymestrze uczęszcza na wizyty do ginekologa. Konieczne jest to do systematycznej kontroli rozwarcia szyjki macicy. Przy końcówce ciąży dziecko odpowiednio ułożone – główką w dół – może coraz mocniej naciskach na miednicę, co nierzadko łączy się z nieprzyjemnym odczuciem dla przyszłej mamy.
Przygotowanie do porodu
Zostało zaledwie kilka tygodni do rozwiązania. W każdym jednak momencie możesz odczuwać skurcze porodowe lub może dojść do rozwarcia szyjki macicy. Dlatego też w tym okresie ważne jest przygotowanie dobrze wyposażonej torby do szpitala. Dzięki temu, w momencie natychmiastowej akcji, potrzebne rzeczy będą pod ręką. Nie zapomnij rozplanować dokładnie trasy do szpitala. Uwzględnij wszystkie problemy drogowe, by nie martwić się o to w czasie skurczów. 35 tydzień to dobry czas na ostatni moment odpoczynku. Częste bóle pleców, nóg, barków potrzebują odpowiedniego zrelaksowania. Odpowiednie ułożenie się na łóżku, chwila dla siebie, relaksacyjne masowanie bolących części ciała może przynieść wiele dobrego dla matki i dziecka. Wykorzystaj ten czas dla siebie i maleństwa. Dużo śpij, leż z nogami uniesionymi do góry. Ogranicz obowiązki dnia codziennego do minimum i oczywiście nie stresuj się w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze