Zabawy matematyczne
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZabawy matematyczne pomogą ci przekonać dziecko, że nauka liczenia i rachunków nie musi być zajęciem nudnym i monotonnym. Dzieci uczą się dużo chętniej, gdy mogą wykorzystać wiedzę teoretyczną podczas zabawy. Gry matematyczne sprawiają, że nauka staje się przyjemna, a także pozwalają przedstawić problemy edukacyjne w przystępny i atrakcyjny sposób. Chociaż praktyka i powtarzanie wpływają na lepsze zapamiętanie reguł matematycznych, zabawy pomagają w zapewnieniu urozmaicenia i rozrywki, niezbędnych w edukacji najmłodszych dzieci.
Zalety zabaw matematycznych dla dzieci
Nauka liczenia i rachowania u dziecka nie jest procesem ani krótkim, ani prostym. Zdolności matematyczne maluch rozwija przez wiele lat, przenosząc koncepty konkretne na symboliczne. Do osiągania kolejnych etapów nauki potrzebuje dużo ćwiczeń praktycznych, szczególnie w fazie początkowej nauki. Najmłodsi nie opanują nawet najprostszej czynności matematycznej – liczenia, jeżeli nie będą mogli użyć zmysłu dotyku. Dlatego też najlepsze efekty przynosi nauka poprzez manipulowanie przedmiotami – „liczmanami”. Z drugiej strony, najmniej efektywna jest nauka poprzez obserwację drugiej osoby wykonującej daną czynność i liczenie przedmiotów narysowanych, czyli metody najczęściej stosowane w szkołach. Włączenie ciekawych gier i zabaw do edukacji matematycznej dziecka niesie wiele korzyści, takich jak:
- dostarczenie znaczących sytuacji dla danego zagadnienia matematycznego, co pozwala na łatwiejsze zaaplikowanie wiedzy teoretycznej,
- zmotywowanie malucha do nauki,
- ukształtowanie pozytywnego nastawienia do matematyki poprzez zmniejszenie obaw dziecka co do popełnienia błędu,
- szybsze opanowanie materiału w porównaniu z bardziej teoretycznymi formami nauki, poprzez wzmożoną aktywność malucha, możliwość wypróbowania swoich pomysłów i strategii rozwiązywania problemów,
- ocena poziomu wiedzy i umiejętności dziecka dokonana w niestresujących warunkach,
- rozwinięcie samodzielności malucha w zakresie rozwiązywanych problemów.
Poza tym pomysłowe gry edukacyjne zapewnią koncentrację dziecka na danym problemie matematycznym – w atmosferze zabawy łatwiej skupi się na zadaniu i pozostanie zmotywowane do odniesienia sukcesu.
Przykłady zabaw matematycznych dla dzieci
Istnieje wiele rodzajów gier i zabaw matematycznych, łączących aspekty edukacyjne, rozrywkowe i wychowawcze, które pomogą dziecku w opanowaniu poszczególnych zagadnień w bezstresowej atmosferze. Są to na przykład:
- zabawy z kostką
Istnieje wiele wariantów edukacyjnych zabaw dla dziecka z kostką. Najpopularniejsza polega na rzuceniu kostką i pokazaniu na palcach odpowiedniej ilości oczek. Dziecko, które opanowało już liczenie można zaopatrzyć w dwie kostki i pozwolić policzyć, doliczyć lub dodać wszystkie oczka. Kolejna zabawa opiera się na zdolności odejmowania – biorąc pod uwagę fakt, że liczba oczek na przeciwległych ściankach zawsze wynosi 7, możemy poprosić malucha, żeby rzucił kostką i obliczył, ile oczek znajduje się na niewidocznej ściance.
- zabawy rysowane
Do rozpoczęcia zabawy wystarczy kartka w kratkę i mazak. Polega ona na rysowaniu szlaczka według usłyszanych instrukcji. Zaczynamy od narysowania kropki w górnym lewym rogu kartki, a następnie wydajemy polecenia typu „dwie kratki w dół”, „trzy kratki w prawo” i w pewnym momencie pozwalamy dziecku na samodzielne dokończenie szlaczka, pobudzając wyobraźnię dziecka, lub prowadzimy zadanie do końca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze