Zobacz, co je polski uczeń!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCo uczniowie najczęściej kupują w czasie przerw? Chipsy, batoniki i rogaliki z kremem. Tymczasem nie są to najtrafniejsze przekąski. I nie chodzi tylko o ich kaloryczność i szkodliwość dla zdrowia. Jak tłumaczą specjaliści, śmieciowe jedzenie obniża wydajność umysłową dzieci. Z badań wynika, że polski uczeń ma najłatwiejszy w Europie dostęp do niezdrowej żywności, a tempo przyrostu liczby dzieci z nadmierną wagą w ciągu ostatnich 30 lat było aż 10-krotnie szybsze niż w Stanach Zjednoczonych! Co powinnaś zrobić, aby te niechlubne statystyki nie objęły także twojego dziecka?
Dieta a zdolność uczenia się dziecka
Podczas gdy w sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą niezdrowego pożywienia w szkołach, specjaliści z Fundacji Banku Ochrony Środowiska tłumaczą, że problem ma swoje korzenie w domach rodzinnych dzieci. Wielu rodziców nie uważa napojów słodzonych za słodycze i przyjmuje, że słodzone jogurty są zdrowe – tłumaczy Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w Fundacji BOŚ, koordynator projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia lekka przekąska między lekcjami wpływa na wzrost wydajności umysłu i koncentracji o nawet 20%. Jedynie zbilansowana dieta zapewni uczniowi właściwą koncentrację i pamięć. W czasie nauki mózg dziecka pochłania mnóstwo energii, dlatego niezbędne okaże się przygotowane przez ciebie, zdrowe drugie śniadanie. Po takim posiłku dziecko będzie miało mniejszą ochotę na słodkości w szkole.
Idealne drugie śniadanie dla dziecka
Posiłek powinien być pokarmem dla mózgu i ciała ucznia. Jako drugie śniadanie świetnie sprawdzą się owoce i kanapki – z rzodkiewką, papryką, sałatą, ogórkiem czy kiełkami. Zamiast białego, wybierz pieczywo pełnoziarniste. Zapakuj malcowi także wodę lub herbatę owocową i obrane marchewki.
Nie masz czasu codziennie przygotowywać złożonego posiłku dla dziecka? W Internecie znaleźć możesz także gotowe śniadania na wynos, które zostały stworzone pod okiem dietetyków. Aby zachęcić dziecko do zdrowego żywienia, zapakuj drugie śniadanie do kolorowego lunch boxa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze