Zdrowe śniadanie
BEATKA • dawno temuO tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, zapewne słyszałaś. Zastanawiasz się dlaczego? Pełnowartościowy posiłek rano korzystnie wpływa na tempo przemiany materii, a także zabija uczucie głodu aż do obiadu. Rezygnowanie ze śniadania skutkuje zazwyczaj wieczornym objadaniem się. To wszystko zakłóca prawidłową pracę zegara biologicznego. Błędy żywieniowe powodują zaburzenia pracy wątroby, żołądka, zaburzenia hormonalne oraz zaleganie treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym.
Dlaczego należy jeść śniadanie?
Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Zjadany powinien być po przebudzeniu, jeszcze przed wyjściem z domu. Dzięki temu do organizmu dostarczone zostaną potrzebne rezerwy energetyczne. Jedzenie śniadań gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowo pracuje wówczas układ trawienny, układ krwionośny, nie występują problemy z koncentracją. Osoby zaczynające dzień od śniadania nie mają problemów z ospałością czy apatią. Są pełne energii i aktywnie wypoczywają. Zamiast leżeć przed telewizorem z pilotem w ręku, zaczynają biegać lub spacerują z kijkami.
Zalety jedzenia śniadania: większa odporność na stres, rzadsze chorowanie i lepsza praca układu immunologicznego, dobre samopoczucie, efektywna pamięć i koncentracja, panowanie nad uczuciem głodu (brak napadów „wilczego głodu”), utrzymywanie stałej wagi.
W pustym żołądku rano wydzielany jest nadmiar kwasów żołądkowych. Kwasy niszczą śluzówkę i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Osoby rezygnujące ze śniadania są bardziej podatne na wyziębienie organizmu lub na spadek glukozy we krwi. Często dochodzi do zawrotów głowy, zasłabnięć. W ciągu dnia osoby te są mniej efektywne i trudniej radzą sobie ze stresem (np. ze stresującą pracą).
Warto pamiętać, że przy próbie utrzymania smukłej sylwetki liczy się nie tylko to, ile zjemy, ale też to, kiedy zjemy. Obfite śniadania przyspieszają metabolizm. Z kolei rezygnowanie ze śniadania na rzecz sytej kolacji spowalnia przemianę materii.
Jak wygląda zdrowe śniadanie?
Śniadanie, jako pierwszy posiłek dnia, jest najważniejsze. Dlatego powinno składać się w większej części z węglowodanów złożonych. Dzięki nim stężenie cukru we krwi delikatnie się podniesie, a organizm będzie miał dużo energii przez cały dzień. Na pełnowartościowy posiłek składają się też produkty bogate w wapń i białko. Śniadanie powinno być więc tak skomponowane, by dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Warto jeść musli, niesłodzone płatki śniadaniowe, pieczywo razowe, niesłodzony jogurt, kefir, mleko, mleko sojowe, ser biały. Śniadanie można uzupełnić o świeże owoce, warzywa.
Żeby podnieść jakość posiłku, dodaj do śniadania orzechy i nasiona. Zdrowym rozwiązaniem jest wypicie świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, z marchewki, z jabłek itd. Zdecydowanie niepotrzebne są za to ciastka, słodkie płatki (kakaowe, z lukrem, z miodem), tłuste wędliny, sztuczne desery, słodkie bułeczki, pączki itd. Wymienione produkty nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Dostarczają energii na krótko, a poza tym są pustymi kaloriami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze