Zdrowa tortilla na śniadanie? Dlaczego nie!
ISABELLE • dawno temu • 2 komentarzeBył czas, że na polskim rynku żywieniowym pojawiły się arabskie lokale, w których podawano słynne kebaby. Nie da się temu zaprzeczyć – to był wielki boom. Wszyscy się tym zajadali. Do tej pory kebab jest bardzo ceniony, zwłaszcza wśród dzieciaków i młodzieży. Można dostać go zarówno w bułce, jak i chlebku typu pita, czy w tak zwanej tortilli. Ale czym jest tak naprawdę tortilla? Skąd pochodzi i czy jest w ogóle zdrowa? Czy nasze dzieci mogą spokojnie jeść ten, wydawałoby się, ciężkostrawny posiłek? A może jest jakiś kompromis? Otóż jest: warzywna tortilla!
Skąd wzięła się tortilla?
W kuchni hiszpańskiej jest to rodzaj grubego omletu, w który zawinięte są plasterki ziemniaków, często z dodatkiem warzyw, mięsa, ryb i przypraw. Zazwyczaj nazywana: tortilla española lub tortilla de patatas, czyli hiszpańska lub ziemniaczana. Z kolei w kuchni meksykańskiej tortillą nazywamy płaski placek o okrągłym kształcie. Ma on mniej więcej 6–30 cm średnicy i sporządzany jest z mąki pszennej albo kukurydzianej. Produkt ten używany jest często w roli pieczywa lub jak podstawa do wielu dań. Jest jeszcze coś takiego jak chipsy tortilla, czyli kukurydziany przysmak o trójkątnym kształcie i słonawym, paprykowym lub serowym smaku. Wywodzi się z Meksyku, gdzie noszi nazwę nachos. U nas oczywiście wszystkie te odmiany są znane i lubiane.
Chyba najbardziej popularnym rodzajem tortilli jest wersja chłopska, z którą można się szczegółowo zapoznać podczas lektury „Don Kichota” – jest to ulubiona potrawa Sancho Pansy, jednego z bohaterów powieści. Aby odpowiednio sporządzić tą klasyczną tortillę, należy podsmażyć cebulkę na boczku, a następnie dodać 2 większe ziemniaki pokrojone w cieniutkie talarki. Całość duszona jest w tłuszczu, po czym na patelni lądują jeszcze 3 lub 4 wymieszane i osolone jaja. W ten sposób uzyskujemy gruby, sycący omlet, który stanowi świetną propozycję na kolację dla dwóch osób.
Tortille w wersji meksykańskiej i południowoamerykańskiej otrzymamy po zmieszaniu i ugnieceniu mąki kukurydzianej z dodatkiem wody, a następnie – uformowaniu cieniutkich placuszków, które wypieka się na specjalnie do tego celu przeznaczonych patelniach. Dobra wiadomość dla leniwych jest taka, że większość dostępnych obecnie tortilli produkowana jest maszynowo. Jedyne, o czym należy pamiętać, to spożywanie ich na ciepło, ponieważ po ostygnięciu stają się ciągnące, wręcz gumiaste. Można je także wytwarzać w domowych warunkach.
Zdrowa tortilla dla dzieciaków!
Wiadomo, że smażone mięso i ziemniaki z dużą ilością cebuli i tłuszczu mogą być nieciekawym i ciężkim połączeniem dla mniejszego brzucha. Jednak nasza pomysłowość kulinarna jest nieoceniona. Oto przedstawiam przepis na tortillę z warzywnym farszemna śniadanie!
Składniki:
Farsz:
- 1 średniej wielkości cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 czerwona papryka,
- 1 pomidor,
- 1 puszka kukurydzy,
- 1 puszka czerwonej fasolki,
- 1 mała puszka przecieru pomidorowego,
- miękki, żółty ser (może być gouda),
- oliwa (najlepiej z oliwek),
- do przyprawienia: szczypta soli, świeżo zmielony pieprz, szczypta zmielonych nasion kardamonu, szczypta zmielonych nasion kolendry, pieprz cayenne albo chili.
Sos:
- kwaśna śmietana,
- 1 mała puszka przecieru pomidorowego,
- cebulka dymka (albo mała cebulka),
- 1 mały ząbek czosnku,
- chili i pieprz do przyprawienia.
Dodatkowo:
- 4 duże placki tortilli.
Sposób przyrządzenia:
Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek i dodaj drobno posiekaną cebulę. Po zeszkleniu cebuli, na patelnię wrzuć drobno pokrojony czosnek i podsmażaj dopóki nie zrobi się złotawy. Następnie dodaj paprykę – również w drobnych kawałkach i podsmażaj przez kolejne 5 minut, czyli do momentu, gdy papryka zrobi się miękka i nieco jaśniejsza. Wtedy dopraw danie kukurydzą i fasolką. Całość lekko posól. Odczekaj ok. 15 minut do zmięknięcia składników, cały czas dusząc mieszankę warzywną. Potem dodaj posiekanego pomidora, a po 5 minutach przecier pomidorowy i 0,5 szklanki wody o dowolnej temperaturze. Gdy zauważysz, że farsz zrobił się gęsty, zetrzyj żółty ser na grubych oczkach i dopraw dla smaku przyprawami. Na koniec zamieszaj farsz i przykryj, by nie uciekło ciepło. Do zrobienia sosu potrzebować będziesz małego garnka. Do naczynia wlej oliwę z oliwek i zeszklij drobno posiekaną cebulę. Następnie wsyp do garnka czosnek i duś to uzyskania złotego koloru, po czym dolej 0,5 szklanki wody i przecier pomidorowy. Gdy sos zacznie wrzeć dodaj przyprawy. Na koniec pozostaje jedynie nałożenie farszu na placek i złożenie w dowolny sposób. Na wierzchu ląduje śmietana i sos. Dla wymagających, producent często umieszcza na opakowaniu różne propozycje podania tortilli.
Zdrowo i smacznie!
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze