Usg w ciąży – kiedy i jak często je robić?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKiedy zrobić pierwsze usg w ciąży? Jak często usg w ciąży? Te pytania nastręczają przyszłym mamo sporo wątpliwości co do jakości opieki medycznej. Jeśli nie wiesz, kiedy jest dobry czas, by je zrobić i dlaczego to dobry moment na obserwację, przeczytaj poniższe informacje.
Jak często?
Z reguły, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i kobieta nie zauważa żadnych niepokojących zmian, lekarze wykonują 2–3 badania usg w ciąży. Pierwsze na samym jej początku, zwykle w 10–16. tygodniu, kolejne między 18. i 21. i ostatnie po 30. tygodniu. Zdarza się jednak, że badanie wykonuje się jeszcze przed 10. tygodniem, szczególnie gdy kobieta ma za sobą poronienie. Oprócz tego – zawsze wtedy, gdy dzieje się coś złego, np. przyszła mama krwawi lub odczuwa inne dolegliwości niezwiązane z ciążą. Ponieważ usg jest badaniem nieinwazyjnym i nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, może być wykonywane podczas zwykłych wizyt kontrolnych, kiedy przyszli rodzice chcą podglądnąć swojego maluszka.
Pierwsze usg
Wykonuje się je w celu określenia wieku ciąży i jej rodzaju (czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga). Nazywa się je badaniem genetycznym, ponieważ ocenia się podczas niego przezierność karkową płodu. Dzięki temu lekarz stwierdzi, czy dziecko jest zdrowe, czy może obarczone jest ryzykiem wystąpienia zespołu Downa.
Drugie usg
Obserwacja płodu ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Lekarz ocenia rozwój płodu i określa, czy łożysko jest umieszczone prawidłowo. Podczas tego badania przyszli rodzice mogą dowiedzieć się także, jaka jest płeć ich dziecka. O ile maluch nie zrobi psikusa swoim nietypowym ułożeniem.
Trzecie usg
Badanie szacuje ilość płynu owodniowego oraz masę ciała dziecka. Sprawdzany jest ogólny stan narządów wewnętrznych i ewentualne wskazania do porodu przedwczesnego lub przez cesarskie cięcie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze