Biegunka w ciąży
BEATKA • dawno temuBiegunka to wyjątkowo nieprzyjemna i męcząca dolegliwość. Przyczyny biegunki są różne – od poważnych chorób, po stres. Niekiedy biegunka jest wynikiem nieodpowiedniej diety lub picia alkoholu. Choć alkohol w ciąży jest zabroniony, więc w tym wypadku ta przyczyna odpada. Dolegliwości w ciąży nie powinno się leczyć za pomocą farmaceutyków. Lepiej więc działać profilaktycznie lub leczyć za pomocą środków naturalnych.
Przyczyny i objawy biegunki w ciąży
Kobiety w ciąży powinny szczególnie na siebie uważać. Niemniej jednak, dopadają je różne przypadłości. Ciąża nie jest stanem, w którym biegunka występuje częściej. Co sprzyja powstawaniu biegunki? Kobiety w ciąży mają przeważnie osłabiony układ immunologiczny, dlatego też są podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne. Jednym z objawów infekcji jest właśnie biegunka. Luźne stolce to też oznaka zbliżającego się rozwiązania. Opróżnienie kiszki stolcowej przez organizm ma usprawnić przechodzenie główki dziecka przez kanał rodny. U niektórych kobiet biegunka może być jednym z pierwszych objawów ciąży.
Biegunka pojawia się na skutek alergii pokarmowej lub niestrawności. Stres w ciąży jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na kobietę i dziecko. Stres może być przyczyną luźnych stolców. Należy pamiętać, że żadnej dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć. Biegunka, która nie przechodzi w ciągu dnia, a utrzymuje się przez kilka dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu i niedoborów elektrolitowych.
Kiedy mówimy o biegunce? Najbardziej charakterystyczna dla biegunki jest konsystencja stolca – jest on półpłynny lub płynny. Zmienia się też częstotliwość korzystania z toalety. Podczas biegunki konieczne jest częstsze wypróżnianie. Jeżeli w stolcu pojawią się krew, śluz, ropa, wówczas należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Objawem niebezpiecznej choroby jest też, towarzysząca biegunce, gorączka.
Leczenie biegunki
Jak pozbyć się biegunki domowymi metodami? Domowe sposoby na biegunkę to picie pozbawionej gazu coli. Należy dbać o nawodnienie organizmu, dzięki temu uniknie się odwodnienia. Do picia polecana jest ciepła herbata. Można jeść banany lub suszone jagody. Jeżeli biegunka utrzymuje się kilka dni lub też towarzyszą jej niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Lekarz postara się najpierw ustalić przyczynę biegunki. Jeżeli biegunka jest wynikiem infekcji, lekarz prawdopodobnie przepisze kobiecie leki, które można zażywać w ciąży. Dodatkowo kobieta powinna odpoczywać i stosować lekką dietę.
Jaka dieta podczas biegunki będzie odpowiednia? Będą to gotowane jabłka, rozgotowany ryż, kaszki, kleiki. Należy zrezygnować z napojów gazowanych, słodyczy i tłustego jedzenia. Warto ograniczyć świeże pieczywo. Zaniedbanie dolegliwości prowadzi do odwodnienia organizmu. Inne skutki biegunki to zatrucie organizmu, kwasica, brak równowagi elektrolitycznej, problemy z nerkami. Odwodnienie organizmu jest równie groźne dla płodu, jak i matki. Organizm ludzki składa się w 70% z wody. Woda znajduje się w każdym zakamarku ciała kobiety i dziecka. Odwodnienie organizmu wiąże się z utratą zapasu witamin, wapnia, białek, elektrolitów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze