Zaniedbanie emocjonalne może prowadzić do zmian w strukturze mózgu
PAULA • dawno temuNowe badania przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) wykazały, że stres doświadczany w dzieciństwie może doprowadzić do zmian strukturalnych mózgu. Dotyczy to przede wszystkim napięcia, które spowodowane było nadużyciami lub zaniedbaniem emocjonalnym. W powiązaniu z czynnikami genetycznymi może to zwiększać ryzyko wystąpienia u tych osób depresji.
Badania przeprowadzone zostały przez naukowców w Trinity College w Dublinie, a opublikowane je niedawno na łamach Neuropsychopharmacology.
Wypowiadając się na temat znaczenia wyników, profesor Thomas Frodl z Trinity Institute for Neuroscience stwierdził: Odkrycie to pozwala nam zrozumieć w jaki sposób stres, w powiązaniu z czynnikami genetycznymi, powoduje interakcje wywierając tak duży wpływ na strukturę i funkcje mózgu.
Te strukturalne zmiany w mózgu są związane z większą podatnością na depresję oraz bardziej przewlekłym przebiegiem tejże choroby. Dlatego w przypadku depresji wczesna interwencja zwiększa szanse na szybkie wyleczenie.
Na szczęście depresja bardzo dobrze poddaje się leczeniu przy pomocy leków antydepresyjnych i psychoterapii. Ponadto, w strategii zapobiegania zaniedbaniu oraz nadużyciom wobec dzieci, bardzo ważne jest zwiększenie wydatków publicznych na zdrowie. Może to przyczynić się do uniknięcia obciążenia depresją tych osób w dorosłym życiu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że depresja jest jednym z najważniejszych schorzeń dotykających ludzi w XXI wieku. WHO prognozuje, że będzie ona drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w roku 2020. Postępy w leczeniu tej choroby będą zależeć od przeprowadzenia wnikliwych badań, co wiąże się z dużym nakładem finansowym.
Badaniem, przeprowadzonym przez profesora Frydla, zostało objętych 24 pacjentów w wieku 18–65 lat, przebywających w szpitalach z powodu depresji. Poddano ich badaniom struktury mózgu przy pomocy aparatury MRI o wysokiej rozdzielczości. Szczególnie wnikliwie badano te obszary mózgu, które związane są z występowaniem stresu. Wyniki porównano z wynikami badań przeprowadzonych u 27 zdrowych ochotników, dobranych odpowiednio pod względem wieku i płci.Okazało się, że u większości pacjentów chorych na depresję, którzy w dzieciństwie byli zaniedbywani, występowały zmiany w tych samych obszarach mózgu.
Oczywiście, badania trzeba będzie powtórzyć na dużo większej liczbie pacjentów, tym nie mniej jednak stanowią one duży krok w poznaniu przyczyn depresji oraz w skutecznym jej leczeniu.Źródło: physorg.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze