Otyłość u dzieci
BEATKA • dawno temuNieodpowiednia dieta i siedzący tryb życia są prostą drogą do otyłości. Dzieci są tak samo narażone na otyłość jak i dorośli. Obecnie, w czasach fast foodów i gier komputerowych, coraz więcej dzieci ma problemy z wagą. Oczywiście, najprostszą metodą walki z nadwagą jest zmiana stylu życia, więcej ruchu oraz wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Żeby jednak dziecko zastosowało się do tych metod, konieczne jest zaangażowanie rodziców.
Przyczyny otyłości u dzieci
Podstawową przyczyną zbyt dużej wagi u dziecka jest duża kaloryczność potraw podawanych dziecku, przy jednoczesnej małej aktywności ruchowej. Dziecko nie jest w stanie zużytkować dostarczonej do organizmu energii, która odkłada się w nim w formie tłuszczu. Słodycze dla dzieci, niezdrowe przekąski, dania fast food, potrawy smażone na głębokim tłuszczu, nieprawidłowe pory posiłków – to wszystko sprzyja otyłości. Konieczna jest reakcja rodziców. To oni decydują o rodzajach posiłków. Warto wprowadzać do codziennej diety zdrowe nawyki żywieniowe.
Kolejnym czynnikiem decydującym o nadwadze u dziecka jest brak ruchu. Rodzice powinni przyjrzeć się, czy ich dzieci prowadzą siedzący tryb życia – czy spędzają dużo czasu przed komputerem, ile czasu przeznaczają na oglądanie telewizji. Otyłość ma czasami podłoże genetyczne. Warto jednak pamiętać, że dziedziczy się skłonności, a nie samą chorobę. Otyłość może być też spowodowana chorobami tarczycy i chorobami układu nerwowego.
W jaki sposób sprawdzić, czy dziecko ma nieprawidłową wagę? Najprościej jest określić czynnik BMI. Wskaźnik masy ciała wykaże, czy waga dziecka jest w normie, czy maluch ma nadwagę, czy też może cierpi na otyłość. Wskaźnik BMI określa się w następujący sposób: masę ciała (kg) należy podzielić przez podniesiony do kwadratu wzrost (m). Co oznaczają wyniki?
- niedowaga 40.
Zapobieganie otyłości u dzieci
Otyłość powoduje duży dyskomfort psychiczny. Samoocena dziecka jest przeważnie niska. Może pojawić się depresja u dziecka. Dzieci otyłe spotykają się często z dyskryminacją, szczególnie wśród rówieśników. Zaniedbania problemów z wagą mogą doprowadzić do powstania chorób układu krążenia, problemów ze snem, astmy, cukrzycy typu 2, kamicy nerkowej, stłuszczenia wątroby.
Żeby zlikwidować otyłość, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, a także regularne uprawianie sportu. O dietę dziecka dbają rodzice. Dlatego też to od nich zależy żywienie malucha. Posiłki powinny być spożywane o stałych godzinach. Warto, by jedzenie było estetycznie podane i smaczne. Dobrze byłoby zmienić pieczywo z białego na pełnoziarniste. Niezdrowe przekąski typu chipsy, słodycze i dania fast food należy całkowicie wyeliminować z diety. Czasami dziecko najdzie olbrzymia ochota na słodycze, wówczas można wybrać się z nim np. na lody. Ważne, by były to sporadyczne sytuacje.
Dziecko powinno codziennie zażywać ruchu. Warto chodzić z dzieckiem na spacery, wybierać się na przejażdżki rowerowe, grać w gry ruchowe. Dziecko można zapisać na zajęcia ruchowe – basen, tenis, piłkę nożną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze