Potwierdzona skuteczność nowego leku na otyłość
JOLBI • dawno temuAmerykańska firma farmaceutyczna Orexigen Therapeutics Inc. ogłosiła zakończenie powodzeniem trzech badań klinicznych nad skutecznością wynalezionego przez nią leku na otyłość. Była to ostatnia faza badań nad środkiem. Zakończona pomyślnie, spełniała zarazem wymogi skuteczności określone przez amerykańską administrację. Firma może się zatem ubiegać o licencję na sprzedaż preparatu na rynku amerykańskim. Wstępnie planuje wypuścić leki na rynek na początku 2010 roku.
Preparat o nazwie Contrave zawiera dwie substancje czynne, stosowane w leczeniu uzależnień: bupropion (używany w leczeniu depresji oraz uzależnienia od nikotyny) oraz naltrexone (pomagający zwalczyć uzależnienie od alkoholu i opioidów). Obie te substancje oddzielnie w pewnym stopniu mogą się przyczynić do zmniejszenia otyłości. Producenci leku wykorzystali te właściwości, mając nadzieję, że ich połączenie wykaże zdwojoną skuteczność.
Dwie fazy badań klinicznych przeprowadzonych na osobach otyłych, oraz trzeci test przeprowadzony na otyłych pacjentach z cukrzycą typu 2, pokazały, że środek jest o tyle skuteczniejszy od placebo, że można uznać jego pozytywny, leczniczy wpływ w walce z otyłością.
Badania przeprowadzone na osobach nie cierpiących na cukrzycę pokazały, że po 56 tygodniach stosowania Contrave odpowiednio 48 proc. i 56,3 proc. osób straciło co najmniej 5 proc. swojej wagi. Dla porównania podobne wyniki osiągnęło 16,4 proc. i 17,1 proc. badanych, którym podawano placebo. W grupie chorych na cukrzycę 44,5 proc. straciło co najmniej 5 proc. wagi, w porównaniu z 18,9 proc. osób, którym podawano placebo. Contrave poprawił również inne wyniki w grupie cukrzyków: zmniejszył obwód w talii, poziom cukru we krwi, poziom trójglicerydów i zwiększył stężenie „dobrego” cholesterolu.
Dotychczasowe badania wskazują na względne bezpieczeństwo leku. Nieliczne skutki uboczne deklarowane przez badanych to: palpitacje serca, zakażenie pęcherzyka żółciowego, zawroty głowy, pogorszenie krążenia, zaparcia, nudności i bóle głowy.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze