Pielęgnacja tłustej cery
JOLANTA MARTIN • dawno temuCera tłusta jest trudna w pielęgnacji, ponieważ należy starać się usunąć nadmiar sebum, ale w taki sposób, aby nie podrażnić skóry i nie doprowadzić do jej odwodnienia. Bardzo ważny jest więc prawidłowy dobór kosmetyków dostosowanych do jej wymagań. Muszą one spełniać nie tylko funkcję pielęgnacyjną i upiększającą, ale również zapobiegać powstawaniu zmian zapalnych.
Tłusta cera charakteryzuje się zwiększoną produkcją łoju, co związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Twarz jest błyszcząca, słabo ukrwiona, pory są duże i rozszerzone, cera jest skłonna do powstawania zaskórników i zmian zapalnych.
Gruczoły łojowe znajdują się na całej powierzchni skóry z wyjątkiem dłoni i stóp. Ich zadaniem jest produkcja łoju (sebum), który natłuszcza skórę i włosy. Spełnia w ten sposób ważną funkcję ochronną, gdyż zapobiega wysuszeniu oraz uszkodzeniom skóry i włosów. Zdecydowana większość gruczołów łojowych nie ma bezpośredniego ujścia, lecz otwiera się do mieszka włosowego, skąd sebum wydzielane jest na zewnątrz. Tylko około 10% gruczołów łojowych ma ujście na powierzchni skóry, np. w okolicach czerwieni wargowej. Największe skupisko gruczołów łojowych występuje na twarzy – głównie na nosie, czole, brodzie oraz na plecach, karku i w okolicach mostka.
Nadmierne przetłuszczanie się cery obserwuje się w okresie dojrzewania, gdyż występująca wtedy zwiększona produkcja męskich hormonów płciowych, androgenów, działa stymulująco na wzrost gruczołów łojowych i produkcję łoju. Jednak wzmożona produkcja sebum często nie mija wraz z okresem dojrzewania i wiele osób nawet po 30. roku życia boryka się z nadmiernym błyszczeniem skóry.
Tłustą skórę wystarczy myć dwa-trzy razy dziennie, najlepiej letnią wodą. Zbyt częste mycie twarzy oraz używanie gorącej wody może pobudzić gruczoły łojowe do nadmiernej aktywności. Do oczyszczania tłustej cery nie należy używać mydła. Wprawdzie mydło bardzo dobrze usuwa tłuszcz i zanieczyszczenia, ale ze względu na zasadowe pH niszczy naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, który spełnia funkcję ochronną. Skóra może być wtedy nadmiernie wysuszona, podrażniona i reagować wzmożoną produkcją sebum. Do oczyszczania tłustej skóry najlepiej używać łagodnych żeli o pH lekko kwaśnym (5,5), podobnym do odczynu zdrowej skóry. Żele te często zawierają sole cynku o działaniu przeciwłojotokowym oraz substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, takie jak triclosan czy olejek z drzewa herbacianego.
Tłustej cerze służy przemywanie tonikiem, który ma za zadanie usunąć dokładnie wszystkie zanieczyszczenia, zamknąć pory, normalizować aktywność gruczołów łojowych oraz przywracać prawidłowe pH skóry. Należy używać toników łagodnych, bezalkoholowych, gdyż alkohol nadmiernie wysusza i podrażnia skórę. Toniki do tłustej cery zawierają substancje o działaniu dezynfekującym, przeciwzapalnym i ściągającym. Często takie zadanie spełnia dodatek wyciągów ziołowych. W składzie receptur preparatów dla tłustej cery można znaleźć np.:
szałwię lekarską o działaniu dezynfekującym i przeciwzapalnym, tymianek pospolity o działaniu przeciwbakteryjnym, oczar wirginijski o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i przyspieszających gojenie uszkodzeń skóry, aloes o działaniu przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie się ran.
Tłusta cera wymaga nawilżenia. W tym celu należy stosować beztłuszczowe żele lub emulsje, które oprócz składników nawilżających zawierają dodatek substancji pochłaniających sebum, zwężających pory oraz normalizujących pracę gruczołów łojowych. Bezwzględnie należy unikać tłustych kremów z wazeliną lub lanoliną, gdyż mogą one powodować zaczopowanie ujść gruczołów łojowych.
Niedoskonałości tłustej cery można ukryć, używając podkładu. Najlepiej sprawdzają się płynne podkłady matujące typu „oil-free”. Producenci takich podkładów zwykle obiecują długotrwały, nawet 12-godzinny efekt matujący, zwykle jednak tłusta cera zaczyna się błyszczeć dużo szybciej. Wtedy, zamiast nakładać koleją warstwę podkładu czy pudru, co może spowodować efekt maski na twarzy, można użyć specjalnych bibułek matujących. Wystarczy przyłożyć je na kilka sekund do twarzy, a pochłoną nadmiar sebum, nie niszcząc przy tym makijażu.Dopełnieniem pielęgnacji tłustej cery są maseczki o działaniu ściągającym i łagodzącym. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie glinki zielonej. Zawiera ona około 20 różnych soli mineralnych oraz istotne dla organizmu mikroelementy. Glinka zielona ma właściwości dezynfekujące, gojące oraz absorpcyjne.
Maseczki można przygotować również samodzielnie, np. skuteczna jest maseczka z drożdży piekarskich. Grudkę świeżych drożdży należy wymieszać z przegotowaną letnią wodą i tak przygotowaną papkę nałożyć na twarz. Po wyschnięciu maseczki należy ją usunąć, używając letniej wody, a na zakończenie przemyć twarz tonikiem do tłustej cery.
Zewnętrzną pielęgnację tłustej cery można wspomagać przez zażywanie odpowiednich suplementów. Polecane są zwłaszcza preparaty zawierające sole cynku, witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i C.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze