Jesteś tym, co pijesz
REDAKCJA • dawno temuDorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, ponieważ stanowi ona podstawowy składnik naszego ciała. Co zrobić, aby woda, którą pijemy, była świeża, krystalicznie czysta i zdrowa?
Ciało dorosłego człowieka w około 60–70 proc. składa się z wody. To właśnie ona utrzymuje prawidłowe ciśnienie i objętość krwi, transportuje substancje odżywcze, nawadnia organy i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości wody, zaburzona zostaje praca układu nerwowego, mięśni, mózgu, nerek. Człowiek traci wodę cały czas wraz z moczem i potem, dlatego należy pamiętać o ciągłym jej uzupełnianiu. Niezwykle ważne jest więc, aby woda, którą pijemy, była wysokiej jakości. Warto zatem zainwestować w dobre filtry do wody.
Ile wody piją Polacy?
Zgodnie z badaniami TNS Polska z maja 2014 roku, statystyczny Polak wypija około 1,64 litra płynów dziennie. Aż 6 mln z nas przyjmuje ich jeszcze mniej. Woda stanowi z tego jedynie 28 proc., natomiast napoje gorące i słodzone aż 43 proc. Badania przeprowadzone przez PBS zrealizowane na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” ze stycznia 2014 roku wskazują natomiast, że ponad połowa ankietowanych sięga po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie, co z kolei świadczy o odwodnieniu organizmu. Wodę można dostarczać organizmowi nie tylko w postaci przyjmowanego płynu, lecz także w jedzeniu. Należy jednak pamiętać, że koktajle, zupy, warzywa i owoce powinny być jedynie uzupełnieniem gospodarki wodnej naszego organizmu.
Dlaczego nie pijemy wody regularnie? Problemem może być brak butelki wody w zasięgu ręki, czasu na pójście do sklepu lub wiedzy na temat gospodarki wodnej ludzkiego organizmu. Ułatwieniem może być zakup czajnika z filtrem do wody lub lodówki side by side. Zdaniem Augusta Morzyńskiego ze sklepu internetowego http://www.filtryonline.com „filtry do wody to najlepszy i najtańszy sposób na utrzymanie zdrowego ciała i ducha. Oczyszczając wodę ze szkodliwych substancji, poprawiają jej smak i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu”.
Jak działają filtry do wody?
Dzbankowe filtry do wody to wygodne i proste urządzenia przeznaczone do filtrowania wody w domu. Doskonale oczyszczają ją z chloru, związków wapnia tworzących kamień — osad w czajniku, rdzy, pestycydów oraz innych zanieczyszczeń. Oczyszczona w ten sposób woda jest idealna do picia oraz przygotowywania gorących napojów czy posiłków dla całej rodziny. Co więcej, dzbanek filtrujący nie wymaga podłączania do instalacji, jest ekonomiczny (filtrujemy taką ilość wody, jaką potrzebujemy), łatwo dostępny i dostosowany wielkością do każdego rodzaju gospodarstwa domowego. Cena dzbanków filtrujących jest również bardzo atrakcyjna. Najprostsze można kupić już od 20 zł. Minusem jest jedynie konieczność częstej wymiany wkładów filtrujących (mniej więcej co miesiąc). Koszt jednego to około 20 zł. Można oczywiście stosować tańsze zamienniki, jednak te w większości przypadków się nie sprawdzają. Wystarczają bowiem na krócej i wolniej filtrują wodę, a jej smak jest gorszy. Warto sprawdzić nowe wkłady wymienne marki Aqualogis. Filtry Ultra jakością nie ustępują oryginałowi Brita Maxtra.
Doskonałym sposobem na posiadanie czystej wody w domu są także lodówki typu side by side. Posiadają one dyspenser wody i kostkarkę do lodu, w każdej chwili można napić się krystalicznie czystej, chłodnej i świeżej wody bez potrzeby dodatkowego jej filtrowania. Decydując się na zakup tego typu lodówki, na pewno oszczędza się czas i pieniądze. Filtr należy wymieniać rzadziej aniżeli w przypadku dzbanków filtrujących (mniej więcej co sześć miesięcy). Mimo że ich koszt jest wyższy – jeden filtr to wydatek około 120–150 złotych – i tak jest to opłacalne.
Czysta woda przeznaczona do bezpośredniego picia i przygotowywania posiłków stanowi podstawę zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Trzeba przy tym pamiętać, by wodę pić regularnie, małymi łykami. Przyjęcie dużej ilości wody za jednym razem może skutkować szybszym wypłukiwaniem soli mineralnych z organizmu. Brak wystarczającej ilości wody w organizmie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, powodując znużenie i rozdrażnienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze