Sposoby na wzdęcia
BEATKA • dawno temu • 6 komentarzyCzy czasami czujesz się tak, jakbyś miała balon w brzuchu? Wzdęcia, choć nie zagrażają bezpośrednio życiu, są męczące i dokuczliwe. Cierpi na nie duża grupa osób. Brzuch staje się bolesny i twardy, poza tym zwiększa swoją objętość, talia jest znacznie szersza, a ubrania stają się zbyt ciasne. Wzdęciom towarzyszą kolki i, dużo bardziej kłopotliwe, gazy. Co na wzdęcia? Istnieją proste i skuteczne sposoby na wzdęcia. Wystarczy zamienić niezdrowe na zdrowe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia na aktywny wypoczynek, należy zrezygnować z napojów gazowanych itp.
Przyczyny wzdęć
Żeby pozbyć się wzdęć i gazów, należy ustalić przyczynę ich powstawania. Bezpośrednia przyczyna wzdęć to gromadzenie się gazów jelitowych w przewodzie pokarmowym. Jakie są tego powody?
- Połykanie dużej ilości powietrza podczas jedzenia i picia w pośpiechu.
- Połykanie powietrza przez rozmawianie podczas posiłku.
- Wydzielanie dużej ilości śliny spowodowane np. żuciem gumy.
- Długotrwały stres, lęk.
- Picie napojów gazowanych – dwutlenek węgla przenika do jelita cienkiego, a stamtąd podczas wydechu wydalany jest z organizmu.
- Brak dostatecznej ilości enzymów trawiennych.
- Niestrawione resztki jedzenia, a w szczególności pokarmów takich jak fasola, groch, kapusta, kalafior, które zalegają w jelicie grubym.
Przyczyna wzdęć to nie zawsze zwiększona objętość powietrza w układzie pokarmowym. Wzdęcia mogą być objawem zespołu jelita drażliwego. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza. Inne zaburzenia, których objawem są wzdęcia to: porażenie jelit, niedrożność jelit, skutek leczenia antybiotykami, nietolerancja glutenu itd.
Leczenie wzdęć
Wzdęcia zależą często od reakcji organizmu na niektóre pokarmy. Jedzenie, które u niektórych wywołuje tę przykrą dolegliwość, nie musi szkodzić innym. Za pokarmy wzdymające uważane są: morele, banany, brokuły, kalafior, rzodkiewka, cebula, bakłażan. Najbardziej typowe produkty powodujące wzdęcia to kapusta i fasola. Wzdęcia pojawiają się po zjedzeniu węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym. Pokarmy te zalegają długo w żołądku i jelicie cienkim. Oczywiście, najprostszą metodą pozbycia się wzdęć jest wykluczenie pokarmów wzdymających z jadłospisu. Produkty te są jednak bogate w wiele cennych witamin i mikroelementów. Dlatego wykluczenie ich z jadłospisu odbyłoby się negatywnie na zdrowiu.
Dieta na wzdęcia powinna być obficie doprawiona kminkiem. Przyprawa ta zapobiega wzdęciom, a także łagodzi już istniejące. Kminek doskonale komponuje się z daniami z kapusty. Inne przyprawy, zapobiegające wzdęciom, to: koperek, mięta, tymianek, szałwia, bazylia, bergamotka, kolendra, czosnek, lawenda, gałka muszkatołowa, oregano, rozmaryn. Zioła na wzdęcia to kwiat rumianku. Rumianek możesz zaparzyć jako herbatkę. Możesz też dodawać kwiaty rumianku do gotujących się potraw, np. zup. Smak potrawy się nie zmieni. Warto wykorzystać właściwości imbiru. Starty imbir dodaj do soku z cytryny. Taka mieszanka łagodzi podrażnienia układu pokarmowego.
Oprócz powyższych metod walki ze wzdęciami, istnieje jeszcze bardzo prosta zasada: jedz powoli i nie rozmawiaj podczas posiłku. Pamiętasz, jak przypominała ci o tym mama, gdy byłaś mała? Niekiedy w tego typu zasadach kryje się coś więcej niż podstawy savoir-vivre’u. Zrezygnuj też z palenia papierosów, picia napojów gazowanych oraz ogranicz żucie gumy.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze