6 zaskakujących przyczyn wzdęcia
6. Arbuz
W arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukrów naturalnych, które mogą być ciężko trawione przez układ pokarmowy co trzeciej osoby. To samo tyczy się jabłek, gruszek oraz mango. Jeżeli po spożyciu arbuza masz problemy ze wzdęciami, to zastąp go bananami lub jagodami. Owoce te zawierają zdecydowanie mniej fruktozy, a więcej glukozy.
5. Stres
Stres może przyczynić się do wystąpienia silnych wzdęć oraz bóli brzucha. Czynnik ten przyczynia się bowiem do zwiększenia przepływu krwi w kierunku serca. To z kolei osłabia krążenie w okolicy jamy brzusznej, a tym samym spowalnia trawienie.
4. Brak aktywności fizycznej
Badania kliniczne potwierdzają, że niedostateczna ilość ruchu może przyczynić się do występowania regularnych i uporczywych wzdęć. Jest to spowodowane spowolnionym metabolizmem. Ćwiczenia fizyczne mogą odwrócić ten proces.
3. Zmiana otoczenia
Szacuje się, że mnie więcej 50% osób na wyjeździe ma problem z zaparciami i wzdęciami. Może to być wynik stresu związanego z nagłą zmianą otoczenia, np. wyjazdem służbowym.
2. Zespół jelita drażliwego
W przypadku zespołu jelita drażliwego często obserwuje się skłonność do występowania zaparć i wzdęć. Jest to związane ze spowolnioną pracą jelit. Dolegliwość tę można zredukować poprzez odpowiednie leki oraz zdrowe żywienie.
1. Stan zapalny jelit
Mniej więcej 25% osób dotkniętych stanem zapalnym jelit ma problem z uporczywymi wzdęciami. Zatem jeżeli objawy te stosunkowo długo się utrzymują warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze