6 zaskakujących przyczyn wzdęcia

6. ArbuzW arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukrów naturalnych, które mogą być ciężko trawione przez układ pokarmowy co trzeciej osoby. To samo tyczy się jabłek, gruszek oraz mango. Jeżeli po spożyciu arbuza masz problemy ze wzdęciami, to zastąp go bananami lub jagodami. Owoce te zawierają zdecydowanie mniej fruktozy, a więcej glukozy.
Zdjęcie arbuza / Shutterstock

6. Arbuz
W arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukrów naturalnych, które mogą być ciężko trawione przez układ pokarmowy co trzeciej osoby. To samo tyczy się jabłek, gruszek oraz mango. Jeżeli po spożyciu arbuza masz problemy ze wzdęciami, to zastąp go bananami lub jagodami. Owoce te zawierają zdecydowanie mniej fruktozy, a więcej glukozy.

5. StresStres może przyczynić się do wystąpienia silnych wzdęć oraz bóli brzucha. Czynnik ten przyczynia się bowiem do zwiększenia przepływu krwi w kierunku serca. To z kolei osłabia krążenie w okolicy jamy brzusznej, a tym samym spowalnia trawienie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Stres
Stres może przyczynić się do wystąpienia silnych wzdęć oraz bóli brzucha. Czynnik ten przyczynia się bowiem do zwiększenia przepływu krwi w kierunku serca. To z kolei osłabia krążenie w okolicy jamy brzusznej, a tym samym spowalnia trawienie.

4. Brak aktywności fizycznejBadania kliniczne potwierdzają, że niedostateczna ilość ruchu może przyczynić się do występowania regularnych i uporczywych wzdęć. Jest to spowodowane spowolnionym metabolizmem. Ćwiczenia fizyczne mogą odwrócić ten proces.
Zdjęcie autorstwa Rance Costa / CC BY

4. Brak aktywności fizycznej
Badania kliniczne potwierdzają, że niedostateczna ilość ruchu może przyczynić się do występowania regularnych i uporczywych wzdęć. Jest to spowodowane spowolnionym metabolizmem. Ćwiczenia fizyczne mogą odwrócić ten proces.

3. Zmiana otoczeniaSzacuje się, że mnie więcej 50% osób na wyjeździe ma problem z zaparciami i wzdęciami. Może to być wynik stresu związanego z nagłą zmianą otoczenia, np. wyjazdem służbowym.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Zmiana otoczenia
Szacuje się, że mnie więcej 50% osób na wyjeździe ma problem z zaparciami i wzdęciami. Może to być wynik stresu związanego z nagłą zmianą otoczenia, np. wyjazdem służbowym.

2. Zespół jelita drażliwegoW przypadku zespołu jelita drażliwego często obserwuje się skłonność do występowania zaparć i wzdęć. Jest to związane ze spowolnioną pracą jelit. Dolegliwość tę można zredukować poprzez odpowiednie leki oraz zdrowe żywienie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Zespół jelita drażliwego
W przypadku zespołu jelita drażliwego często obserwuje się skłonność do występowania zaparć i wzdęć. Jest to związane ze spowolnioną pracą jelit. Dolegliwość tę można zredukować poprzez odpowiednie leki oraz zdrowe żywienie.

1. Stan zapalny jelitMniej więcej 25% osób dotkniętych stanem zapalnym jelit ma problem z uporczywymi wzdęciami. Zatem jeżeli objawy te stosunkowo długo się utrzymują warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Stan zapalny jelit
Mniej więcej 25% osób dotkniętych stanem zapalnym jelit ma problem z uporczywymi wzdęciami. Zatem jeżeli objawy te stosunkowo długo się utrzymują warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak powstrzymać chęć sięgania po słodycze? Figa - najsłodszy i najzdrowszy kwiat świata Porady dla początkujących biegaczy Boli co miesiąc Nie zaniedbuj swoich przyjaciół Czym objawia się nerwica wegetatywna? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia neurozy narządowej Przepis na sałatkę z pomarańczy i awokado Święta bez bakterii Jak dbać o oczy? Gotowa na ciążę? Miesiączka nie zepsuje ci wakacji Po czym poznać związek bez przyszłości?

Popularne w tym tygodniu:

Pociążowe problemy i jedna metoda