Niezdrów jak ryba. Które można jeść bez strachu?
DANUTA CAPIGA • dawno temuW powszechnej świadomości panuje przekonanie, że ryby to samo zdrowie. Ale czy wszystkie? Niektóre mają niewielką wartość odżywczą, te żyjące w brudnych wodach zawierają toksyny, a hodowane – antybiotyki. O spożyciu ryb w dużej mierze decyduje cena. Wybieramy te tańsze, które niestety pochodzą z hodowli wietnamskich i chińskich. Ryby takie jak panga i tilapia zamykane są przez hodowców w klatkach i żyją dosłownie jedna na drugiej. W takich warunkach nie są w stanie się rozmnażać, dostają antybiotyki i środki bakteriobójcze, które gromadzą się w mięsie rybnym, a w efekcie trafiają do naszego organizmu.
W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że ryby to samo zdrowie. Ale czy wszystkie? Niektóre mają niewielką wartość odżywczą, te żyjące w brudnych wodach zawierają toksyny, a hodowane – antybiotyki. O spożyciu ryb w dużej mierze decyduje cena. Wybieramy te tańsze, które niestety pochodzą z hodowli wietnamskich i chińskich. Ryby takie jak panga i tilapia zamykane są przez hodowców w klatkach i żyją dosłownie jedna na drugiej. W takich warunkach nie są w stanie się rozmnażać, dostają antybiotyki i środki bakteriobójcze, które gromadzą się w mięsie rybnym, a w efekcie trafiają do naszego organizmu.
Nie polecana jest też ryba maślana, która zawiera dużo kwasu oleinowego – składnika niestrawnych i nieprzyswajalnych przez człowieka estrów woskowych (wchodzą w skład wydzieliny gruczołów łojowych). Regularne jedzenie tego gatunku może powodować bóle brzucha, wymioty, biegunkę.
Więc może nie powinniśmy jadać ryb? Powinniśmy je jadać i to raz lub dwa razy tygodniowo. Tłuste ryby takie jak, łosoś, śledź czy makrela zawierają korzystne dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3. Tłuszcz zawarty w rybach jest bardzo zdrowy i nietuczący. Ryby zwłaszcza te morskie zawierają także wiele innych korzystnych dla naszego organizmu składników, na przykład witaminy A, D, E, a także związki mineralne, w tym jod.
Wraz z dobroczynnymi składnikami ryb zjadamy jednak również duże dawki rtęci i innych zanieczyszczeń. To tuńczyk należy do ryb najbardziej skażonych rtęcią, dlatego powinniśmy ograniczyć jego spożycie. Dotyczy to również jesiotra i karmazyna.
— Należy jednak pamiętać, aby kupować je ze sprawdzonego źródła – podkreśla Włodzimierz Borowczyk z Dobreryby.pl. — Najlepiej takiego, które gwarantuje, że są świeże i nie były wcześniej mrożone, dzięki czemu zachowują wszystkie wartości odżywcze. Bardzo ważne jest również, by dorastały w odpowiednich warunkach – dodaje.
W wyborze ryb nie powinniśmy kierować się tyko niską ceną. Należy zwracać uwagę na gatunek, wartości odżywcze, jakość, miejsce, z jakiego pochodzą.
Dieta bogata w ryby może przynieść zarówno korzyści dla naszego zdrowia, jak i szkodzić. Wszystko zależy od tego, jakie ryby „lądują” na naszym talerzu i ile ich jemy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze