Ryby w diecie
BEATKA • dawno temuWedług danych zawartych w schemacie żywienia dziecka karmionego piersią, ryba w diecie dziecka może pojawić się już w siódmym miesiącu życia malucha. Podobne rozszerzenie diety dotyczy dzieci karmionych butelką. Ryby są źródłem wielu cennych składników odżywczych. U osób, u których ryba regularnie gości na stole, zauważa się znacznie mniejszą zachorowalność na choroby układu krążenia i na miażdżycę.
Składniki odżywcze ryby
Ryba składa się z wody, tłuszczu i białka. Ze względu na zawartość tłuszczu ryby dzielimy na chude, tj. dorsz, morszczuk, szczupak (zawartość tłuszczu w tych rybach to około 1%), średnio tłuste, tj. karp, płotka, karmazyn, ostrobok (zawierają do 5% tłuszczu) oraz tłuste, tj. halibut, łosoś, makrela, sardynka, śledź, szprotki, węgorz (znajduje się w nich ponad 5% tłuszczu). Najbardziej tłustą rybą jest węgorz, u którego znajduje się około 26% tłuszczu.
W tłustych rybach znajdują się duże ilości witaminy A i witaminy D. Obie witaminy należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlaczego ryby są bezpieczniejsze dla dzieci niż mięso wieprzowe lub wołowina? W wieprzowinie i w wołowinie ilość tłuszczu jest podobna do ilości tłuszczu znajdującej się w mięsie ryb. Najważniejsze jednak jest to, że w rybach oprócz tego znajduje się wiele składników odżywczych, chociażby nienasycone kwasy omega-3. Kwasy nienasycone zwiększają odporność dziecka, a także pomagają zwalczyć stany zapalne. Poza tym mają działanie długotrwałe, np. zapobiegają powstawaniu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroby układu krążenia.
Zasady wprowadzania ryby do diety dziecka
Ryby można zacząć wprowadzać do diety dziecka pod koniec pierwszego roku życia. Należy jednak dziecko uważnie obserwować. Czasami ryba w diecie niemowlaka wywołuje nietolerancję pokarmową. Wówczas należy odstawić rybę. Bezpiecznie można rozszerzyć dietę dwulatka. Jeżeli jednak dziecko buntuje się podczas jedzenia, nie zmuszajmy go do tego. Niekiedy dzieci podświadomie czują niechęć do produktów, które wywołałyby u nich alergię pokarmową.
Warto pamiętać o tym, żeby dieta dziecka była urozmaicona. Ryba powinna się pojawić raz lub dwa razy w tygodniu. Taka ilość mięsa ryby jest odpowiednia i bezpieczna. Rybę najlepiej jest gotować na parze, piec w folii, dusić. Jeżeli już koniecznie chcesz ją usmażyć, zrób to na małej ilości oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego. Dzięki temu nie zniszczysz nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w rybie. Niepolecane są ryby marynowane i ryby z puszki. Zabronione są z kolei ryby wędzone. Są one niezdrowe również dla dorosłych.
Dzieciom należy podawać ryby tłuste (z wyjątkiem węgorza). Warto serwować zarówno ryby morskie, jak i słodkowodne. Odpowiednią rybą jest np. łosoś, który występuje w wodach morskich i w środowisku słodkowodnym. Ryby, które mają ości nie powinny być podawane dzieciom. Maluchy nie potrafią poradzić sobie z ostrymi rzeczami w buzi. Dlatego raczej połkną ość, a to może skończyć się tragicznie. Ość może utkwić w gardle lub przełyku albo nawet przebić delikatną ściankę przełyku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze