Leki dla dzieci - czego unikać?
PATRYCJA • dawno temuDomowe leczenie to pierwszy etap zwalczania infekcji. Jeśli w ciągu dwóch dni nie nastąpi poprawa, należy udać się do lekarza. Wskazaniem do natychmiastowej wizyty jest również wysoka gorączka oraz niepokojące objawy. W przypadku zaczątków przeziębienia można spróbować wyleczyć dziecko w domu, zamiast narażać je na wchłanianie dodatkowych bakterii unoszących się w korytarzach przychodni. Zanim podasz dziecku leki bez recepty zastanów się, czy aby na pewno są bezpieczne dla maluszka.
Leki zakazane
Kwas acetylosalicylowy - to substancja zakazana dla dzieci poniżej 16. roku życia, gdyż może doprowadzić do wystąpienia u dziecka zespołu Reye'a, który często kończy się śmiercią. Bezpiecznym środkiem przeciwgorączkowym dla dzieci jest paracetamol. Pamiętaj, aby zawsze przed podaniem małemu dziecku jakichkolwiek leków skonsultować się z pediatrą. Paracetamol znajduje się w wielu lekach, dlatego uważnie czytaj skład leków i kontroluj podawaną dawkę.
Leki przeciwwymiotne - pod żadnym pozorem nie aplikuj dziecku leków na nudności bez konsultacji z lekarzem. Powikłania po zażyciu takich leków mogą być groźne dla zdrowia i życia małego pacjenta.
Leki na przeziębienie - nie podawaj dziecku zbędnej chemii, jeśli nie ma takiej konieczności. Jeśli wystąpiła gorączka można zastosować paracetamol. Leki dla dzieci na przeziębienie mogą wywołać szereg skutków ubocznych, a ich skuteczność bywa wątpliwa. Bez wyraźnego polecenia lekarza nie podawaj małemu dziecku takich leków. Wygrzej dziecko i podawaj mu dużo płynów. Jeśli po dwóch dniach dolegliwości nie ustąpią, odwiedź z dzieckiem pediatrę.
Antybiotyki— staraj się unikać terapii antybiotykowej, chyba że wcześniejsza terapia nie poskutkowała. Częste podawanie antybiotyków dzieciom osłabia ich odporność.
Co jeszcze?
Zawsze czytaj ulotkę leku. Kategorycznie nie wolno podawać dziecku leków, które były przeznaczone dla innego dziecka w rodzinie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem! Nie wolno także podawać dzieciom leków dla dorosłych, nawet w małych dawkach. Niektóre z nich mogą wymagać ssania lub żucia, przez co maluszek może się udławić. Leki przeterminowane nawet 1 dzień, należy wyrzucić. Nie ryzykuj zdrowia dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze