Co zrobić, gdy dziecko złapie przeziębienie?
ISABELLE • dawno temuDla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie dziecka. Problem przeziębień wśród dzieci jest szczególnie aktualny w okresie jesienno-zimowym, kiedy maluchy częściej, niż w innych porach roku, narażone są na różnego rodzaju infekcje. Duże skupiska dzieci, takie jak przedszkola czy szkoły, są w tym czasie istną "wylęgarnią" wirusów i bakterii, które przenoszą się z jednego malucha na drugiego. Przeziębienie jest jedną z najczęstszych przypadłości na świecie. Jak je leczyć? Co robić, gdy nasze dziecko nieustannie choruje? Jak podnieść jego odporność?
Skąd wiadomo, że dziecko się przeziębiło?
Choćbyśmy bardzo się starali, nasze dziecko prędzej czy później i tak musi przejść pierwsze infekcje wirusowe. Jest na nie narażone zwłaszcza od chwili, gdy zaczyna bawić się z innymi maluchami w piaskownicy. Sześciomiesięczne dziecko ma jeszcze przeciwciała otrzymane od matki (przez łożysko i pokarm). Jednak mniej więcej w tym właśnie czasie nadchodzi moment, w którym musi zacząć wytwarzać własne. Częsty katar (nawet do 10 razy w roku) nie powinien więc nas dziwić. Będą go miały głównie przedszkolaki i dzieci, które chodzą do żłobka. Bo jeśli nasze pociechy większość dnia spędzają w dużych skupiskach, w których ryzyko złapania kataru, przeniesienia wirusa lub bakterii jest największe, to już gdy zaczyna kichać lub kaszleć, pozwól mu zostać przez kilka dni w domu.
Popularne przeziębienie, czyli łagodny wirusowy nieżyt górnych dróg oddechowych, to częsta przypadłość u małych dzieci. Infekcję powodują wirusy przenoszone drogą kropelkową. Kichanie, katar, kaszel oraz bolące i zaczerwienione gardło, to pierwsze niepokojące symptomy. Należy pamiętać, że maluchy mają specyficzną budowę układu oddechowego, a ich układ immunologiczny nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, dlatego też są szczególnie podatne na zapalenia uszu. Poza tym nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa. Tymczasem wraz z katarem pojawia obrzęk błon śluzowych, powodujący dyskomfort i trudności w oddychaniu u małego dziecka. Niemowlę niestety nie potrafi dobrze oddychać przez usta, więc zatkany nos jest dla niego bardzo kłopotliwy. Po pojawieniu się kataru maluch może stać się rozdrażniony, będzie się budził, złościł i płakał.
Z wieloma symptomami możesz poradzić sobie sama, jednak warto wiedzieć, gdzie nasze możliwości się kończą. Gdy zauważysz jedną z poniższych oznak, wybierz się z maluchem do lekarza:
- częste wymioty,
- intensywne bóle głowy,
- trudności z oddychaniem,
- nieprzyjmowanie płynów,
- wysoka gorączka,
- duże trudności ze snem.
Jak pomóc dziecku w przeziębieniu?
Aby ulżyć szkrabowi, można skorzystać z wypróbowanych sposobów domowych, a więc podać maluszkowi ciepłą herbatę z malin lub z lipy, przygotować mleko z miodem i czosnkiem lub potrawy bogate w witaminę C, np. surówkę z kapusty kiszonej.
Gdy pojawia się katar, najlepiej podawać dziecku dużo płynów. W ten sposób wydzielina stanie się wodnista i będzie można się jej łatwiej pozbyć. W przypadku matek karmiących piersią wskazane jest częstsze niż zwykle przystawiania malucha do piersi. Nie musisz karmić długo – to właśnie początkowy pokarm jest najbardziej wodnistym, a więc wartościowy dla przeziębionego dziecka. Pamiętaj jednak o oczyszczaniu noska przed każdym karmieniem, także z butelki, oraz w miarę potrzeby miedzy posiłkami dziecka oraz przed snem. Należy unikać starego sposobu na katar, który głosi, że płacz wypędza katar z nosa – nie jest on skuteczny i może spowodować więcej problemów. Płacz oznacza bowiem dodatkowy obrzęk nosa.
Nóżki starszego dziecka warto wymoczyć w ciepłej wodzie z solą kuchenną. U przeziębionego brzdąca można zastosować również leki dostępne bez recepty, np. maść rozgrzewającą na noc. Na bolące gardło z kolei najlepsze będą przeciwzapalne oraz działające przeciwbólowo płyny. Ewentualnemu wzrostowi gorączki zapobiegną środki zawierające paracetamol lub ibuprofen (działa również przeciwzapalnie i ogranicza nieprzyjemne objawy).
Pamiętaj o nawilżaniu powietrza. Możesz położyć mokry ręcznik na kaloryferze albo ustawić obok grzejnika pojemnik z wodą lub rozwiesić mokrą pieluszkę w nogach łóżeczka. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – witaminy, odpowiednia dla fazy rozwoju dieta i adekwatne do pogody i zewnętrznej temperatury ubieranie dziecka oraz czas spędzany na powietrzu. Stosując się do wskazówek lekarskich, możesz zaoszczędzić przeziębienia zarówno dziecku jak i sobie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze