Jak rozpoznać przeziębienie i grypę?
DANUTA CAPIGA • dawno temuJesień sprzyja przeziębieniom i grypie. Ich początki trudno odróżnić. Uczucie ogólnego zniechęcenia i rozbicia, pobolewanie mięśni i stawów to objawy jednej i drugiej infekcji. Dopiero po pełnym rozwinięciu się objawów możemy rozróżnić choroby.
Jesień sprzyja przeziębieniom i grypie. Ich początki trudno odróżnić. Uczucie ogólnego zniechęcenia i rozbicia, pobolewanie mięśni i stawów to objawy jednej i drugiej infekcji. Dopiero po pełnym rozwinięciu się objawów możemy rozróżnić choroby.
Przeziębienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez wirusy. Rozpoczyna się stopniowo, powoli, dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawia się uczuciem drapania i bólu gardła, bólami mięśni i stawów, później katarem i kaszlem oraz stanem podgorączkowym.
Grypę wywołuje określony wirus, który prowadzi do ostrego nasilenia objawów przeziębienia tj. nagły ból głowy, wysoka gorączka, suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśni, pleców, nóg, często biegunka oraz ogólne osłabienie.
Tym, co odróżnia grypę od przeziębienia, jest fakt, że nieleczona nie ustąpi samoistnie.
Grypą zarażamy się od drugiego człowieka, najczęściej drogą kropelkową lub przez bezpośredni dotyk i kontakt z osobą chorą.
Na rynku jest wiele leków łagodzących objawy przeziębienia i grypy, ale często nie zwalczają one wirusa. W przypadku przedłużających się objawów chorobowych, nieustępowania gorączki, osłabienia, należy skontaktować się z lekarzem.
Grypa jest chorobą bardzo niebezpieczną z uwagi na powikłania. Wirusy potrafią zaczaić się w organizmie i zaatakować ponownie. Może to objawić się zapaleniem płuc, zapaleniem mięśnia sercowego czy zapaleniem opon mózgowych.
Specjaliści zalecają, by podczas choroby ograniczyć do minimum kontakty z drugimi osobami i przestrzegać higieny. Należy przyjmować dużo płynów i unikać wysiłku fizycznego.
Aby ustrzec się przed chorobami, należy przestrzegać prostych zasad.
Istotna jest dieta bogata w witaminy, zwłaszcza witaminę C. Znajdziemy ją w jabłkach, cytrusach, kiszonej kapuście, pietruszce. Warto do diety wprowadzić czosnek i cebulę najlepiej w stanie surowym, przebywać na świeżym powietrzu, unikać dużych skupisk ludzi. Bardzo ważny jest sen, podczas którego organizm regeneruje się, by następnego dnia dobrze funkcjonować. Po za tym należy wietrzyć mieszkanie, ubierać się na tzw. cebulkę, by w razie potrzeby zdjąć część ubrań. Istotne też jest hartowanie organizmu i nie przegrzewanie.
Stosując się do tych zasad wzmocnimy nasz organizm, uodpornimy i wtedy łatwiej sobie poradzi z infekcjami i uchroni przed chorobami.
Źródło: informacja prasowa Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi www.silaserca.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze