10 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa
11. Frustrujący problem
Bardzo często zdarza się, że rodzice mają duży problem z podaniem dziecku lekarstwa. Wiele razy stanowi to dla nich prawdziwe wyzwanie. Dzieci marudzą lub ostentacyjnie odmawiają przyjęcia leku, sprawiając, że rodzice stają się coraz bardziej sfrustrowani. Czy są jakieś sposoby, aby rozwiązać ten kłopot? Okazuje się, że tak!
10. Bądź pogodny
Kiedy podajesz lekarstwo, bądź pogodny i pozytywnie nastawiony. Starsze dzieci przyjmują lekarstwo często pod wpływem zachęcenia i zdrowego rozsądku, jednak dla młodszych dzieci ważne są emocje, z jakimi rodzic podaje lek. Im bardziej sfrustrowani jesteśmy, tym bardziej zniechęcamy dziecko do przyjęcia lekarstwa.
9. Rozmawiaj z dzieckiem
Kiedy dziecko jest starsze, można je przygotować do przyjęcia lekarstwa. Wytłumacz dziecku, jak jest to ważne i jakie mogą być konsekwencje nieprzyjęcia leku. Wyjaśnij to wszystko w spokojny sposób. Jeśli do wyboru jest kilka smaków lekarstwa, możesz pozwolić dziecku wybrać jego ulubiony smak. Pozwól również dziecku na zabawę. Zachęć, by podało najpierw lek lalce albo innej zabawce.
8. Skonsultuj się z lekarzem
Niektóre lekarstwa mogą smakować lepiej niż inne. Niektóre można podawać dwa razy na dzień, zamiast czterech razy na dzień. Możesz zapytać lekarza, czy istnieje jakaś alternatywa dla leku, który nie jest tolerowany przez twoje dziecko.
7. Dodaj lekarstwo do jedzenia
Dobrym pomysłem jest podanie leku wraz z potrawą, która dziecku smakuje. Wtedy nie poczuje jego smaku. Niektóre lekarstwa muszą być jednak podawane w całości i nie można wsypać ich zawartości do jedzenia. Jeśli nie wiesz, jak postąpić, skonsultuj się z lekarzem.
6. Podaj coś smacznego
Przed podaniem lekarstwa możesz dać dziecku smaczny syrop, a nawet masło czekoladowe, tak aby złagodziło to smak gorzkiego lekarstwa. Tak samo możesz postąpić, gdy dziecko lek już połknie.
5. Nie strasz
Kiedy dziecko stawia opór wobec przyjęcia lekarstwa, wielu rodziców frustruje się jeszcze bardziej i zaczyna dziecko straszyć, np. karą nieoglądania telewizji. Nigdy tak nie postępuj. Straszenie dziecka wywołuje w nim jeszcze silniejsze emocje, co powoduje coraz większy opór wobec przyjęcia leku.
4. Daj nagrodę
System nagród to bardzo dobry sposób, by zachęcić dziecko do przyjęcia lekarstwa. Po każdym połknięciu leku, możesz dać swojemu dziecku naklejkę. Możesz przygotować też kalendarz, do którego dziecko będzie je wklejało. Taki system motywacyjny na pewno zadziała.
3. Naucz dziecko połykać pigułki
Wiele dzieci ma problemy z połknięciem pigułki, dlatego ważne jest, by je tego nauczyć. Jeśli jest taka możliwość, podziel tabletkę na mniejsze części lub zamocz ją w zimnym płynie, tak aby była bardziej miękka i łatwiej było ją połknąć.
2. Odwróć uwagę dziecka
Kiedy podajesz lekarstwo, spróbuj odwrócić uwagę dziecka. Włącz ciekawą bajkę, rób śmieszne miny, tak aby dziecko nie zauważyło, że podajesz mu lek. Możesz też udawać, że dajesz lekarstwo również zabawkom.
1. Poproś kogoś o pomoc
Kiedy każdy sposób zawodzi, spróbuj poprosić kogoś o pomoc. Może być to babcia, ciocia, a nawet sąsiad. Często dziecko inaczej reaguje, gdy lekarstwo jest podawane przez kogoś innego niż rodzic.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze