Baby blues
BEATKA • dawno temuPo urodzeniu dziecka nie wszystkie kobiety od razu dochodzą do siebie. W tym okresie, skądinąd bardzo radosnym, mogą pojawić się pewne trudności. Syndrom baby blues jest dość częstym zjawiskiem, z którym muszą borykać się młode mamy. Za jego pojawienie się odpowiadają zmęczenie i adrenalina. Ostatnie etapy ciąży są szczególnie ciężkie. Kobieta zmaga się z bólem kręgosłupa, wyczerpaniem i obciążeniem. Tuż po porodzie kobieta nadal musi być w pełni sił, żeby móc sprostać nowym obowiązkom.
Przyczyny i objawy baby blues
Ciąża, poród, a następnie pierwsze dni w połogu wymagają od kobiety wiele wysiłku. Ostatnie tygodnie ciąży są trudne – przyszła mama musi dużo dźwigać, jest ociężała i cierpi na ból kręgosłupa. Po porodzie (który sam w sobie jest bardzo ciężki i czasami dość traumatyczny) młoda mama musi sprostać nowym obowiązkom – wstawanie w nocy, karmienie dziecka, przewijanie, uspokajanie. Kobieta nie ma kiedy odpocząć i zgromadzić nowego rezerwuaru sił. I tutaj na pomoc kobiecie przychodzi natura. Organizm młodej mamy zaczyna produkować więcej adrenaliny, która sprawia, że młoda mama nie odczuwa zmęczenia. Niemniej jednak, zbyt długo tak funkcjonować nie można.
Pierwsze symptomy baby blues pojawiają się około trzech dni po porodzie. Wówczas energia, z której młoda mama czerpała siły, nagle się kończy, co jest spowodowane opadnięciem poziomu adrenaliny. Pojawia się zmęczenie, do głosu dochodzi burza hormonalna, huśtawka nastrojów, przygnębienie, płaczliwość. Smutna mama jest drażliwa, nerwowa i dość zagubiona. Psychika po porodzie jest nadwyrężona. Objawy baby blues, choć nie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie młodej mamy, to jednak utrudniają jej życie, obniżają jego jakość i komfort.
Młoda mama szczególnie dotkliwie odczuwa poczucie winy wynikające z tego, że według niej zbyt słabo kocha swoje dziecko i nie zajmuje się nim w odpowiedni sposób. Jest ono potęgowane przez niemożność doścignięcia pewnego społecznego ideału matki – uśmiechniętej, zadowolonej, realizującej się w macierzyństwie. Niestety, kobieta w tym okresie często jest zdana sama na siebie. Nie umie się przyznać do problemu i poprosić o pomoc, a przez to czuje się samotna.
Wsparcie dla młodej mamy
Baby blues ma różne nasilenie. Niekiedy mija sam, bez interwencji innych osób, a w innych wypadkach trwa do czterech tygodni. W każdym razie młodej mamie bardzo się przydaje w tym czasie wsparcie rodziny i bliskich. Szczególne wyzwanie stoi przed mężem, który powinien być bardzo wyrozumiały i cierpliwy. Jeśli to nie pomaga, być może konieczna będzie wizyta u psychologa. Zaniedbany lub zlekceważony baby blues może zamienić się w depresję poporodową.
W okresie połogu najważniejsze jest zapewnienie kobiecie bliskości. Partner młodej mamy powinien w tym czasie starać się wyręczać ją w obowiązkach domowych. Zakupy, gotowanie, sprzątanie nie powinny być na głowie kobiety. Młoda mama musi mieć czas i możliwość na zregenerowanie sił i odpoczynek. Dzięki temu będzie mogła sprawniej sprostać nowym obowiązkom i łatwiej poradzi sobie z problemami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze