Smutna mama
PATRYCJA • dawno temuWiele osób zastanawia się, dlaczego kobiety po porodzie są smutne, rozdrażnione i maja skłonności do płaczu? Przyczyną takiego stanu są zazwyczaj zaburzeni hormonalne, jakie występują w ciele kobiety zaraz po porodzie oraz kobieca psychikai. Tzw. baby blues to stan emocjonalny, który może dotyczyć aż 80% świeżo upieczonych mam. Nie martw się – smutna mam to normalny widok. Na szczęście w większości wypadków baby blues mija już po kilku dniach.
Trudne macierzyństwo
Noworodek w domu to dla kobiety ogromne szczęście. Z troskliwością pielęgnuje niemowlę i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju. Niestety, jest pewna grupa młodych mam, która nie potrafi z równym entuzjazmem i radością cieszyć się z nowonarodzonego maleństwa. Psychika po porodzie nie jest u wszystkich kobiet taka sama i przypadku części możemy mówić o tzw. depresji poporodowej, nazywanej czasem także baby blues. Jest to pewien stan emocjonalny, który może dotknąć aż 80% mam po porodzie. Objawy depresji porodowej to m.in.:
- zmęczenie i kłopoty ze snem;
- lęk i smutek;
- poczucie starty czegoś ważnego;
- ciągłe zdenerwowanie i rozkojarzenie;
- płacz, którego nie można uspokoić;
- szybkie utraty panowania nad sobą.
Baby blues pojawia się między 3. a 5. dobą po porodzie, rozwija się około tygodnia, a zanika zazwyczaj po upływie 2 tygodni od porodu. Pomimo iż naukowcom nie udało się jeszcze dokładnie opisać mechanizmu występowania depresji poporodowej, to wskazują oni, że przyczyną wahań emocjonalnych mogą być zaburzenia hormonów po porodzie i psychika kobiety. W ostatnim trymestrze ciąży wzrasta poziom kortykotropiny (CRH). W normalnych warunkach jest to hormon wydzielany pod wpływem stresu, który produkuje przysadka mózgowa. W ciąży za jego produkcję odpowiedzialne jest także łożysko, a celem zwiększenia ilości tego hormonu jest przygotowanie kobiety na stres związany z porodem. Jednakże w chwili wydania na świat maleństwa poziom tego hormonu gwałtownie spada i prawdopodobnie jego niski poziom wpływa na pogorszenie nastroju u świeżo upieczonych mam.
Psychika kobiety po porodzie
Jak wskazują badania baby blues pojawia się najczęściej u kobiet, które przed porodem były bardzo aktywne i żyły na wysokich obrotach. Gwałtowana zmiana w ich życiu, konieczność pozostawania w domu powodują, że odczuwają one ogromną pustkę związana z aktywnością zawodową, karierą itp. Nie bez znaczenia na rozwój depresji po porodzie ma zmęczenie, jakie towarzyszy kobiecie podczas akcji porodowej. Powoduje ono, że kobieta zaczyna się obawiać, czy poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Dlatego też w pokonaniu depresji porodowej niezwykle ważna jest pomoc w opiece nad dzieckiem osób z najbliższego otoczenia kobiety.
Macierzyństwa nie można nauczyć się w ciągu 2–3 dni, a potrzebny jest na to czas, dlatego kobieta nie może od razu zajmować się dzieckiem jak doświadczona matka. Musi uświadomić sobie również, że macierzyństwo nie trwa całe życie i po pewnym czasie będzie mogła wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Jednocześnie w trakcie opieki nad dzieckiem kobieta może być również aktywna i nie spędzać większości czasu w domu. Wskazany jest aerobic lub joga, które pozwolą młodej mamie na szybszy powrót do formy, spotkania z koleżankami mającymi małe dzieci, zapisanie się do jakiegoś klubu lub stowarzyszenia dla młodych mam. Jeśli jednak stan przygnębienia, marazmu i smutku będzie się pogłębiał, konieczne jest leczenie depresji poporodowej w porozumieniu ze specjalistą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze