Wady wrodzone
BEATKA • dawno temuCzy wiesz, co szkodzi w czasie ciąży, i jakie mogą być tego konsekwencje? Wady rozwojowe dziecka to określenie wszystkich nieprawidłowości anatomicznych, chromosomowych, molekularnych, które powstały w czasie ciąży. Do wad zaliczane są też uszkodzenia, do których dochodzi w wyniku infekcji, zatruć, promieniowania. Wady wrodzone są określane mianem defektu strukturalnego. Najgroźniejsze wady rozwojowe dotyczą układu nerwowego i serca. Wady te poważnie szkodzą zdrowiu i życiu malucha.
Wady rozwojowe mózgu
Dlaczego należy robić badania prenatalne i czemu służy badanie USG w ciąży? Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe płodu. Każda ciąża szczególnej troski jest szczególnie uważnie monitorowana przez lekarza. Podczas porodu sztab specjalistów ma za zadanie od razu zareagować. Po urodzeniu dziecku wykonywane są badania, np. na niedosłuch u dzieci. Dzięki temu wiadomo, jak pomóc maluchowi. Do wad wrodzonych mózgu zaliczamy: bezmózgowie, akranię, przepuklinę mózgową, przepuklinę mózgowo-rdzeniową, małomózgowie prawdziwe, wielkomózgowie, Zespół Arnolda-Chiariego.
Bezmózgowie to choroba polegająca na braku mózgu lub jego większej części w obrębie przodomózgowia i móżdżku. Do bezmózgowia dochodzi wtedy, gdy kości czaszki nie wykształciły się, a kości podstawy mają wadliwą budowę. Niemal w 50% bezmózgowiu towarzyszy rozszczep kręgosłupa. Akrania to naprawdę rzadka dolegliwość – dochodzi do niej wówczas, gdy brakuje kości pokrywy czaszki, a mózgowie przykrywają opony miękkie.
Wielkomózgowie to nadmierny przyrost mózgu. W małomózgowiu prawdziwym dochodzi do niedorozwoju półkul mózgowych. Przepuklina mózgowo-rdzeniowa to z kolei uszkodzenie kości potylicowej i brak zamknięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym.
Nieprawidłowości rozwoju elementów tyłomózgowia nazywamy Zespołem Arnolda-Chiariego. Dodatkowo pień mózgu i rdzeń ulegają przemieszczeniu w kierunku kanału kręgowego. Wadę można podzielić na cztery typy. Wady mózgu są wykrywane i diagnozowane dzięki badaniu USG. Duże znaczenie ma też wykonanie magnetycznego rezonansu jądrowego.
Wady wrodzone w obrębie rdzenia kręgowego
Zaliczamy do nich: rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponową, przepuklinę oponowo-rdzeniową, przepuklinę rdzeniową, wodordzenie, rozdwojenie rdzenia, jamnistość rdzenia, wodogłowie.
Wady wrodzone występują rzadko. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to te wady, które potrzebują podjęcia natychmiastowego leczenia, tuż po urodzeniu dziecka. Druga grupa obejmuje te wady, których nie trzeba leczyć w okresie noworodkowym. Kiedy dziecko pojawia się na świecie, lekarze podejmują decyzję albo o natychmiastowej operacji albo o leczeniu zachowawczym. Operację przeprowadza się najpóźniej drugiego dnia po narodzinach. Do najpilniejszych operacji zaliczamy: operację niedrożności przewodu pokarmowego, wad naczyń, rozszczepów kręgosłupa i powłok brzusznych. O niedrożności przewodu pokarmowego świadczy wielowodzie w ciąży oraz wymioty u noworodka w okresie pourodzeniowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze