Co to jest poród wysokiego ryzyka?
PATRYCJA • dawno temuPoród wysokiego ryzyka oznacza zagrożenie życia matki lub dziecka podczas porodu i wymaga obecności lekarza na sali porodowej. Określenie "poród wysokiego ryzyka" jest często nadużywane. Każda "ciąża wysokiego ryzyka" może zakończyć się "porodem wysokiego ryzyka". Sam lęk przed porodem może doprowadzić do poważnych powikłań okołoporodowych. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których poród niesie wyższe niż zwykle ryzyko komplikacji. Jakie to sytuacje? O tym poniżej.
Poród przedwczesny
Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i ostrożnego prowadzenia porodu. Unika się wówczas zbędnych leków czy środków znieczulających. Zwykle obecność lekarza jest w przypadku wcześniaków niezbędna. Ponadto, zaraz po porodzie wcześniak powinien mieć zapewniony dostęp do intensywnej opieki medycznej dla noworodków.
Poród bliźniaczy
Podczas porodu obowiązkowo musi być obecny lekarz i położna. Bliźniaki są mniejsze i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Konflikt serologiczny
Jeśli współczynnik krwi matki był ujemny, a ojca dodatni (lub odwrotnie) życie dziecka może być zagrożone. Po porodzie dziecko wymaga bardzo troskliwej opieki. Możliwe, że będzie wymagało transfuzji krwi.
Choroby matki
Prawidłowemu przebiegowi porodu zagrażają również ciężkie choroby matki, takie jak np. choroby serca czy cukrzyca. Zarówno ciąża jak i poród są dużym zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Dlatego wymagają stałej kontroli i opieki podczas ciąży i całej akcji porodowej.
Wady rozwojowe dziecka
Jeśli w okresie prenatalnym zostały wykryte u dziecka wady rozwojowe poród powinien się odbyć w szpitalu, który może zapewnić dziecku od razu specjalistyczną pomoc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze