Prawidłowa postawa dziecka
BEATKA • dawno temuWady postawy u dzieci są wynikiem niezdrowego trybu życia. Dzieci znajdują się przeważnie w fazie intensywnego wzrostu. Jeżeli w tym czasie maluch rezygnuje z aktywności fizycznej na rzecz siedzenia przed komputerem lub telewizorem, jego kręgosłup nie może prawidłowo się rozwinąć. Konsekwencją są wady postawy, bóle pleców (głównie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa) i problemy ze stawami. Prawidłowe trzymanie postawy i korygowanie drobnych wad jest najlepszą profilaktyką.
Rodzaje wad postawy u dzieci
Problemy z kręgosłupem pojawiają się na skutek niewłaściwego stylu życia. Dzieci, które zamiast pograć w piłkę lub pojeździć na rowerze, wolą spędzać czas przed komputerem lub telewizorem, są bardziej podatne na skrzywienia kręgosłupa, zaburzenia rozwoju układu ruchu, nieprawidłowy wzrost i kształt kości. Brak ruchu u dzieci prowadzi też do wystąpienia patologicznych przykurczów i naciągniętych mięśni oraz garbienia się. Siedzący tryb życia to prosta droga do nadwagi i otyłości.
To wszystko składa się na rozwój wad postawy, czyli zaburzeń stojącej pozycji ciała. Wady postawy są widoczne gołym okiem, dodatkowo powodują ból, zmniejszają wytrzymałość fizyczną, obniżają aktywność fizyczną. Najczęstsze problemy z kręgosłupem to:
- skolioza,
- plecy okrągłe,
- plecy płaskie,
- plecy wklęsłe.
Rodzice powinni poobserwować swoje dziecko. Niepokojące powinno wydać się rodzicom nadmierne wypięta lub wklęsła klatka piersiowa oraz brzuch, wypięte pośladki, garbienie pleców, zbyt asymetrycznie ułożone biodra, kostki, kolana (częstą przypadłością są koślawe kolana), fałdy pośladkowe, sutki, ramiona, łopatki, uszy. Prawidłowa postawa ciała przewiduje prostopadłe ułożenie kończyn dolnych w stosunku do ziemi. Talia powinna mieć jednakowe wcięcia, a zarys kręgosłupa powinien tworzyć linię prostą łączącą cały kręgosłup i szparę międzypośladkową.
Zapobieganie wadom postawy u dzieci
Rodzice powinni zadbać o to, by ich dzieci miały zapewnione właściwe warunki rozwojowe. Wyposażenie w szkole musi być dopasowane do dzieci. Ważne są oparcia, wysokość krzesełek. Dziecko znajdujące się w pozycji siedzącej powinno swobodnie dotykać stopami do podłogi, a jego kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Nauczyciele powinni prowadzić gimnastykę śródlekcyjną, która pomoże dziecku pozbyć się znużenia i zmęczenia.
Niekiedy dzieci unikają lekcji wychowania fizycznego. Rodzice nie powinni wystawiać dzieciom zwolnień, chyba że jest ku temu powód. Brak ruchu i gimnastyki to główne przyczyny słabych mięśni. Mięśnie kręgosłupa powinny być mocne, tak by mogły trzymać właściwą postawę. Dzieci chodzące do szkoły dźwigają na plecach naprawdę dużo kilogramów. Plecak dziecka jest obciążony książkami, zeszytami i innymi przyborami szkolnymi. Maluchy nie powinny nosić plecaka zarzuconego na jedno ramię, gdyż utrwala to nieprawidłową pozycję kręgosłupa.
Rodzice powinni zwracać uwagę dzieciom, gdy te zaczynają się garbić lub w inny sposób wykrzywiają plecy. Wytłumaczenie dziecku, co źle robi, i jakie to może mieć konsekwencje, przyniesie znacznie lepsze rezultaty niż krzyki czy poszturchiwania. Jeżeli rodzice nie zareagują na problemy postawy, wady jedynie się pogłębią. Ich leczenie jest bardzo trudne. Niekiedy konieczne jest zastosowanie specjalnego gorsetu lub wykonanie operacji. Jednak interwencja chirurgiczna niesie ze sobą duże ryzyko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze